+ תגובה לאשכול
תוצאות 1 עד 28 מ 28

אשכול: כולם רועשים וגועשים על הרב ברלנד

1. כולם רועשים וגועשים על הרב ברלנד

גם אני וגם אתם לא יודעים את האמת על הרב ברלנד.
    אבל אני התחברתי לפורום הזה כיוון שזה הפורום החדשותי הכי חרדי שניתן למצוא באינטרנט.
    ועל כן אני רוצה לנצל את הבמה הזאת כדי להגיד שלעת עתה אסור על פי הלכה להאמין למה שאומרים עליו וגם אם נודה שלמיחש מיבעי עדיין בטוח שאסור לדבר עליו רע.
    אני ליטאי רגיל כמו כולם פה אבל בשכונה שגדלתי היה בעל מכולת מחסידיו של הרב ברלנד ותמיד הוא היה מקשיב לשיעורים שלו במהלך העבודה וככה יצא שכל פעם שנשלחתי על ידי אימי לקחת משהו ו"לרשום" הייתי שומע אותו ויותר מפעם אחת זה גרם לי להתמהמה ולקבל על הראש בסוף מאמא..
    ולעניינו הוא בטוח תלמיד חכם ורק מקסימום ספק רשע.
    אז אין ספק מוציא מידי וודאי ועד שלא יתברר שהוא רשע מי שידבר נגדו מסתכן ב"היזהרו בגלחתן"
    אני צריך עכשיו ישועה באיזה נושא ואני מקווה שפרסום זה יחזק מישהו ויהיה לי זה לזכות

emet? אורח

ברסלבר אורח

מה זה קשור

המודעה שהבאת הוא על רקע חילוקי דעות השקפתיים לא הוזכר שם בכלל מעשים.
    ואני אומר את זה בתור חסיד שרוף של ר' יעקב מאיר.

תמים אורח
    האם תסכים שאשתך או בתך ישבו או יתייעצו עם ברלנד בלי שמירה?

emet? אורח
    ציטוט ברסלבר אמר: צפיה בהודעה
    המודעה שהבאת הוא על רקע חילוקי דעות השקפתיים לא הוזכר שם בכלל מעשים.
    תילמד קריאה דחוף

6. על מה שתמים כתב אני מסכים שיש בזה ל"מיחש מיבעי" אבל אסור לדבר!!
    ואמת ברגע שתקפת את ברסלבר הבנתי שאין צורך להגיב לך אתה לא ירא שמיים מספיק בשביל לנהל איתך שיחה על רמה בענייני בין אדם לחברו.

emet? אורח
    ציטוט לא מלאך אמר: צפיה בהודעה
    על מה שתמים כתב אני מסכים שיש בזה ל"מיחש מיבעי" אבל אסור לדבר!!
    ואמת ברגע שתקפת את ברסלבר הבנתי שאין צורך להגיב לך אתה לא ירא שמיים מספיק בשביל לנהל איתך שיחה על רמה בענייני בין אדם לחברו.
    האמת שהרגשתי ב-ד-י-ו-ק כמוך עד שראיתי מכתב הגרימ''ש שליט''א.
    'תקפתי' בגלל שלא נראה לי שהוא טעה.. (ואם כן, אני מבקש סליחה)
    תכלית, איך אתה מתייחס למכתב הנ''ל??

8. קודם כל אני בהלם ממך אמת.
    ריגשת אותי.
    ובגלל אנשים כמוך אני אוהב את הפורום הזה.
    לגבי המכתב לא יצא מודעה שמכחישה את זה?

9. אנשים פה ובכל מקום קונים את הסיפור על הרב ברלנד כאילו והכל תורה מסיני. מלבד העניין שכל אדם בחזקת חפות, ות"ח על אחת כמה וכמה, מתעלמים כאן מנקודה מאוד מהותית: הרב ברלנד הוא לא סתם איזה רב תמים שפתאום לפתע נפלו עליו סיפורים שונים (שאז יש מקום לטענות כמו "למה עלי ועליך לא מספרים את זה") אלא מדובר בחצר שכבר שנים יצא שמה כמרכז לשחיתויות שונות, עבריינות ופשיעה בקנה מידה גדול והרבה הרבה כסף שהסתובב שם. בכזה מקרה יותר מלמיחש מיבעי שהרב הזה נפל בקרב בין איזה מאפיונרים.
    כבר היה רב ידוע למשפחת אבוחצירא שנרצח פיזית (כפי הנראה) עקב כספים גדולים שהתגלגלו בין "אנשיו"

דברי חכמים אורח
    אבל אני התחברתי לפורום הזה כיוון שזה הפורום החדשותי הכי חרדי שניתן למצוא באינטרנט.
    ועל כן אני רוצה לנצל את הבמה הזאת כדי להגיד שלעת עתה אסור על פי הלכה להאמין למה שאומרים עליו וגם אם נודה שלמיחש מיבעי עדיין בטוח שאסור לדבר עליו רע.
    אני ליטאי רגיל כמו כולם פה אבל בשכונה שגדלתי היה בעל מכולת מחסידיו של הרב ברלנד ותמיד הוא היה מקשיב לשיעורים שלו במהלך העבודה וככה יצא שכל פעם שנשלחתי על ידי אימי לקחת משהו ו"לרשום" הייתי שומע אותו ויותר מפעם אחת זה גרם לי להתמהמה ולקבל על הראש בסוף מאמא..
    אז אין ספק מוציא מידי וודאי ועד שלא יתברר שהוא רשע מי שידבר נגדו מסתכן ב"היזהרו בגלחתן"
    אני צריך עכשיו ישועה באיזה נושא ואני מקווה שפרסום זה יחזק מישהו ויהיה לי זה לזכות
    הבעיה ברב ברלנד זה לא המעשים והשמועות עליהם כביכול "מחפשת" אותו משטרת ישראל.
    ברור שלפי דין תורה, אסור להאמין לאף סיפור ומעשה מאלו.
    אך לא זו הבעיה שלו.
    עם כל הכבוד לידע התורני שלו, האדם מפיץ דעות כוזבות בענייני אמונה, שכר ועונש, כפרה ותיקון החטאים ע"י אמירת תיקונים כאלו ואחרים. ובעיקר עבודה שרה בשיתוף, כאילו צדיק האמת הינו שותף ח"ו בהנהגת העולם.
    זאת מלבד בעיות אישיות מהן הוא סובל שאינן מלמדות על גדלות וצדקות.
    דוגמא אחת.
    היכן ראינו ושמענו "צדיק" שמדבר על עצמו כבוף שלישי, ובתארים שלא ראינו אצל גדולים אחרים, גם לא חסידים.

emet? אורח
    לגבי המכתב לא יצא מודעה שמכחישה את זה?
    הגרי''מ שכטר, מחשובי משפיעי ברסלב שיצא במכתב חריף נגד הרב ברלנד, חושש מהפגנה אלימה ליד ביתו. ''הוא מפחד שההפגנה תגיע עד לשפיכות דמים'' מספר מקורבו ל''כיכר השבת'' (חדשות)

חיים אבני
    |
    י''ג בתמוז תשעו 20:42 19.07.16

תגיות: הרב אליעזר ברלנד, הרב יעקב מאיר שכטר, שובו בנים, הפגנה
    הגרי''מ שכטר, חתם נגד הרב ברלנד (צילום: נתי שוחט, פלאש 90)אאא

זיופים, הכחשות והפגנות - כך פועלים ב''שובו בנים'' נגד הרבנים: ביממה האחרונה, על רקע הסגרתו של מנהיג קהילת ''שובו בנים'' הרב אליעזר ברלנד החשוד במעשים חמורים ועל רקע פרסומו בסוף השבוע האחרון של מכתב משפיעי ברסלב נגד הרב ברלנד בעקבות המעשים המיוחסים לו, מנהלים גורמים מ''שובו בנים'' מסע הכחשות שכולל בין השאר הפצת מסמכים מזויפים שנועדו לקעקע את אמינות מכתב הרבנים נגד מנהיג הקהילה.

בעקבות המכתב שנחשף ב''כיכר השבת'' ובו כותב הגרי''מ שכטר, מחשובי משפיעי ברסלב כי הרב ברלנד ''תועה ומתעה בפרט בענייני קדושה'', הפיצו גורמים ב''שובו בנים'' בריכוזים החרדים מודעות מזויפות עליהן חתום כביכול הגרי''מ שכטר, ובהן נטען כי חתימתו על המכתב החריף נגד הרב ברלנד זויפה וכי הוא לכאורה מעריך את הרב ברלנד. מבירור מעמיק מול ביתו של הרב שכטר עולה כי המכתב הראשון שפורסם ב''כיכר השבת'' וקרא להתרחק מהרב ברלנד - הינו האותנטי, וכי הרב שכטר הצטער לשמוע על המכתבים המזויפים שהופצו ומהם עלה כאילו הוא תומך הרב ברלנד.

יצוין, כי במבט לא מעמיק על המכתב שהפיצו ב''שובו בנים'' ניתן לראות כי הוא זויף בצורה חובבנית, כאשר החותמת של הרב שכטר הודבקה על המכתב וניכר כי מדובר בהדבקה, כמו גם לגבי הלוגו המתנוסס בראש הדף.

המכתב האותנטי אליו חתום הגרי''מ שכטר

כזכור, לאחר פרסום המכתב המקורי ב''כיכר השבת'', הורה הרב ברלנד לחסידיו לצאת ולהפגין מול ביתו של הרב שכטר. מקורבי הרב טענו כי לא מדובר באיומים על הרב שכטר אלא בעצרת תפילה. אלא שמקורביו של הרב שכטר טוענים כי למעשה מדובר באיום חמור על חייו של הרב.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

''הרב שכטר מפחד מההפגנה, הוא חושש שהיא תהיה אלימה ותגיע עד לשפיכות דמים'', אמרו בבית הרב שכטר בתגובה לפניית ''כיכר השבת''. ''זו הסיבה שהרב שכטר חושש לפרסם כעת הבהרה נגד הרב ברלנד, הוא כרגע אומר שהוא חושש לחייו. בימים הקרובים הוא כבר יפרסם הבהרה ברורה שתבהיר כי המכתב הראשון אותנטי''.

הבוקר, פרסם מוטה פראנק, ממשפיעי ברסלב, איגרת בו הוא טען כי מבדיקה שערך כביכול עלה כי המכתב שכתב הגרי''מ שכטר נגד הרב ברלנד הינו מזויף. אלא שלאחר שקיבל הבהרה מביתו של הרב שכטר פרסם מוטה פרנאק הבהרה: ''בכדי להיות זהיר ואמתי בדבריי הנני חייב לשלוח לכם, חביריי וידידיי, שוב את האגרת הזאת, יחד עם התיקונים שבו וזאת לאחר שהתברר לי מבאי ביתו של ר' יעקב מאיר שכטר הי''ו: שאכן הוא אכן תחילה כתב מכתב בנפרד, בו מתבארים יסודות חשובים בעניני הנההת היהדות וענייני מסורת חסידות ברסלב אבל לאחר מכן, אחרי שר' נתן ליברמנטש ור' משה קרמר חתמו תחילה על הכתב שהתפרסם, אז גם ר' יעקב מאיר צירף את חתימתו''

''הרב שכטר אמר לי בצער 'ראית מה עשו לי?'''

הרב בצלאל פרידמן, מקורבו של הגרי''מ שכטר, שאף אמון על ידי הרב שכטר לכתיבת ספריו כמו גם כל מכתביו, אמר במענה לפניית ''כיכר השבת'' כי הרב שכטר הצטער מאוד לשמוע על הזיוף שהופץ כאילו המכתב נגד הרב ברלנד אינו אותנטי.

הרב פרידמן, מקורבו של הרב שכטר מדבר

''אני הסופר של הרב שכטר. אני עובד איתו כמעט חמישים שנה, הוצאתי לו כבר חמישה עשר ספרים. המכתב השני הוא מזויף מתחילתו עד סופו, אני לא כתבתי אותו על כל פנים - ואני הרי כותב את המכתבים. אני יכול להוסיף שאתמול בבוקר התקשר אלי הרב שכטר ואמר לי בחיוך מריר באידיש ''ראית מה שהם עשו?'', הוא עוד לא ראה את המכתב (המזויף ח.א.) הוא רק שמע שיש מכתב כאילו שהוא כתב שם שיסכר פי דוברי שקר, והוא אמר ''ראית מה שהם עשו?'', הוא מאוד הצטער על זה, הצטער על זה'', אומר הרב בצלאל פרידמן.

המכתב המזויף שהופץ

''המכתב הראשון הוא אמיתי ואותנטי, הוא כתב את זה'' אומר המקורב, ''אני הייתי בעניינים, הכל היה אמת. הוא ישב ביום שישי אחרי הצהריים והוא חתם, והרב קרמר חתם - אותנטי. המכתב הזה (ההכחשה ח.א.), אין לו שום קשר אפילו לא מקרי לרב שכטר, זה לא הנוסח שאני כותב לו, זו לא האריכות הזאת, אלו לא ההגזמות - אבל אני לא רוצה לדבר יותר מדי, המכתב הראשון הוא אותנטי והשני הוא מכתב הבל ואין בו ממש''.

למה הרב שכטר לא מכחיש את זה בקולו?

''הרב שכטר הוא יהודי שכבר מתקרב לגיל 90, דיברתי איתו לפני כמה ימים, הוא אמר לי ''אין לי כוח, עשיתי את מה שאני צריך לעשות''. הוא בכלל בשיטה שלא מגיבים, פעם יצאו פשקווילים נגדו, קרעו אותו, והוא אמר שהוא לא מגיב. יכול להיות שיעברו כמה ימים, יעבור כל הבלגן, יכול להיות שהוא כן יכחיש, אבל עכשיו הוא לא רוצה, ''אין לי כוח לזה'' הוא אומר. זה לא נפקא מינה למה הוא לא רוצה, הוא סוג שהוא לא רוצה להגיב והוא אומר שמה שמדברים פחות זה יותר טוב''.

המקורב מוסיף: ''זה לא שהוא לא רוצה, הוא לא יכול, הוא אדם עייף, חלש ואין לו כוח להגיב''.

האם מאיימים אליו?

''לא, חס ושלום, אף אחד לא מאיים עליו. למרות שהוא בעצמו התגובה הראשונה שלו הייתה שהוא לא רוצה כי הוא מפחד ''אני פחדן'' הוא אמר, בפרט שהם איימו - לא עליו, אלא שהם הולכים לעשות הפגנה גדולה. אז הוא משוכנע שאם הוא לא יגיב ההפגנה לא תהיה''.

''אני לא מבין בכלל איזה מקום יש להפגנה, אם הם אומרים שהוא בכלל לא כתב את המכתב הזה (הראשון, בו הוא תוקף בחריפות את הרב ברלנד, ח''א), והוא בעצם כתב (במכתב השני ח''א) הגאון הצדיק רבי אליעזר ברלנד וכל הדברים האלה, ולטענתם זה אמיתי, אז למה עושים הפגנה מתחת לבית שלו?''

''המכתב הזה מופץ בכל הרחובות ואנשים נוטים להאמין לזה, וזה אחד הדברים שהם לא נותנים לו להכחיש כדי שאולי זו תהיה העצה שלא תהיה הפגנה. הוא מפחד מהפגנה ליד הבית שלו, הוא מפחד שתהיה אלימות, תהיה שפיכות דמים. בקיצור, המכתב הזה (השני), לא נכתב לא על ידי ולא על ידי שום אדם אחר שקשור לרב שכטר.

אין שום סיכוי שהרב שכטר חתם על מכתב ההכחשה?

שום סיכוי שבעולם. אני אומר לך, אתה יכול לא להאמין לי, אבל הוא מתקשר אלי כמה פעמים בשבוע, הוא התקשר אליי ואמר לי את המילים האלו ''ראית מה הם עשו לי?''.

''נחמן ברלנד דיבר בחריפות נגד אביו במספר הזדמנויות''

במקביל, מוקדם יותר פורסמה הקלטה בה נשמע הרב יוסף מן, מרבני שובו בנים וממקורביו של נחמן ברלנד, כשהוא אומר כי ההקלטה שפורסמה אמש ב''כיכר השבת'' ובה נשמע נחמן ברלנד מדבר נגד אביו - אמיתית וכי נחמן אמר לו את אותם דברים במספר הזדמנויות.

בהקלטה נשמע הרב מן אומר: ''בקשר למה שפרסמו בשם ר' נחמן ברלנד שדיבר על הרב, אין ספק שמה שאמר הוא אמר את זה. גם אני עצמי שמעתי ממנו דברים כאלה לפני כמה שנים אבל מי שיודע את המקום שלו והניסיונות שלו, לא יכול לדון אותו לכף חובה. העיקר - מי שיודע טוב מאוד, שכמו שכל אחד עושה שינוי גם הוא עשה שינוי בעצמו ומאוד שינה את עצמו בשנים האחרונות יותר ויותר''.

''נחמן ברלנד אמר את הדברים'' (הקלטה)

''הוא עצמו התקשר אליי היום בבוקר בצער גדול על זה ואמר לי 'עם כל הביזיונות שעברתי והדיסק שעשו עלי וכל הצער שעברתי כמה שנים והייתי בכלא חודש'... ביום כיפור הוא היה בכלא, 'שום דבר לא עשה לי ביזיונות כמו הסיפור הזה שאומרים שאמרתי על הרב לפני כמה שנים שמזמן השתפרתי יותר. כל אחד עובר ניסיון, ואני בתור בן של הרב עברתי את הניסיון הכי קשה אבל היום אני במקום אחר ואני לוקח את זה בתור כפרת עוונות על מה שהיה לפני כמה שנים'', מסיים הרב מן.

מסמכים והקלטה

• מקור: http://www.kikar.co.il/204425.html

אתר כיכר השבב, עובד בשיתוף פעולה ומקבל כסף מבנו של ר' חשין כדי להכפיש את הרב ברלנד.
    הדבר בדוק הוא.
    ושאני רואה את כתבי נוער השוליים מלאי השנאה לתורה באתרים השונים כיצד הם מבזים וששים להילחם נגד הרב ברלנד, אפילו אני, שלא חסיד של הרב ברלנד, מבין שהוא צודק ויש פה רדיפה ועלילה.
    "עֻצוּ עֵצָה וְתֻפָר דַּבְּרוּ דָבָר וְלֹא יָקוּם כִּי עִמָּנוּ אֵל"
    'עולם התורה ימשיך לפרוח - כי לא מפיהם אנו חיים!'

13. אני רוצה להעלות עוד נושא בעקבות התגובה של דברי חכמים.
    אם נצא מתוך נקודת הנחה שיש להרב ברלנד דעות כוזבות ולכאורה בנושא זה הרי ניתן להביא ראיה מדברי הגרי"מ שכטר שליט"א.
    מה דעתכם על כך שבכל זאת הבן אדם החזיר עשרות אנשים בתשובה ואולי יש להם בגללו טעויות בהשקפה אבל בכל זאת בזכותו הם שומרים תו"מ ולכן דעתי היא שכמובן לבן אדם שיש לו השקפה נכונה אסור לו להצטרף לקבוצה הזאת אבל אם אני יראה חילוני שמתחיל להתחזק בזכותו אני לא אשכנע אותו לפרוש בלי להיות בטוח שזה לא יפגע בהתחזקות שלו.
    ושוב מה דעתכם?

דברי חכמים אורח
    אני רוצה להעלות עוד נושא בעקבות התגובה של דברי חכמים.
    אם נצא מתוך נקודת הנחה שיש להרב ברלנד דעות כוזבות ולכאורה בנושא זה הרי ניתן להביא ראיה מדברי הגרי"מ שכטר שליט"א.
    מה דעתכם על כך שבכל זאת הבן אדם החזיר עשרות אנשים בתשובה ואולי יש להם בגללו טעויות בהשקפה אבל בכל זאת בזכותו הם שומרים תו"מ ולכן דעתי היא שכמובן לבן אדם שיש לו השקפה נכונה אסור לו להצטרף לקבוצה הזאת אבל אם אני יראה חילוני שמתחיל להתחזק בזכותו אני לא אשכנע אותו לפרוש בלי להיות בטוח שזה לא יפגע בהתחזקות שלו.
    ושוב מה דעתכם?

צר לי ידידי היקר,
    אבל טענותיך נטענו לפני כ-400 שנה בתקופת משיח השקר ש"צ שר"י.
    המוני בית ישראל בכל התפוצות התעוררו לתשובה, הקבלות וההתחזקויות היו לאין ערוך מ"חוזרים בתשובה" של הר ברלנד.
    מה עוד שרבים מביניהם הם בגדר "טובל ושרץ בידו" והמבין יבין.
    בשימת לב, שרבים ממאמיניו של הר ברלנד רואים בו איש פלאי, מעל הטבע ומעל התורה. לעומת רבים אחרים שמכריזים כי הוא משיחם.
    וד' יצילנו מטעות.

שואל אורח
    מישהו יכול להסביר אם אין לו מה להסתיר מדוע הוא ברח כמה שנים במקומות הכי נידחים אם זה רק שמועות הרי עם עו"ד טוב היה יוצא נקי?

16. דברי חכמים צודק בכל מילה.
    אבל השאלה היא אם ניתן להביא ראיה מש"ץ וכדומה.
    כי עד כמה שידוע לי מהחומר שקראתי החשש הגדול תמיד ממשיחי שקר זה שבסוף כשיתברר השקר כל החיזוק ירד לטמיון וגם המאמינים יאבדו את האמונה ח"ו.
    במקרה של הרב ברלנד מכיוון שעל אף שהוא מציג את עצמו לכאורה בצורה קדושה מידי לדורנו ואולי אפילו שיתוף ח"ו אך עדיין אין את החשש הנ"ל.
    אבל בכל זאת אני כן מבין שיש לחשוש ואני באמת משנה את דעתי ואם זה תלוי בי אני ימנע גם מאדם חילוני להתקרב לשם אבל על ידי שאשלח אותו לרב שיכריע לו בזה.
    אבל השאלה בעינה עומדת ברמה הכללית.
    מה עדיף שמירת תורה עם השקפה עקומה
    או מסורת נאיבית ואמיתית אך ללא שמירת תו"מ כדבעי?

17. על מה ששואל כתב אין לי תשובה לשאלתו.
    אבל אני כן יודע שאין זה ראיה הלכתית.
    וחוץ מזה בינינו אנשים כמוהו הם לא אלה שמחליטים אלא הגבאים החליטו שעדיף לברוח.

דברי חכמים אורח
    דברי חכמים צודק בכל מילה.
    אבל השאלה היא אם ניתן להביא ראיה מש"ץ וכדומה.
    כי עד כמה שידוע לי מהחומר שקראתי החשש הגדול תמיד ממשיחי שקר זה שבסוף כשיתברר השקר כל החיזוק ירד לטמיון וגם המאמינים יאבדו את האמונה ח"ו.
    במקרה של הרב ברלנד מכיוון שעל אף שהוא מציג את עצמו לכאורה בצורה קדושה מידי לדורנו ואולי אפילו שיתוף ח"ו אך עדיין אין את החשש הנ"ל.
    אבל בכל זאת אני כן מבין שיש לחשוש ואני באמת משנה את דעתי ואם זה תלוי בי אני ימנע גם מאדם חילוני להתקרב לשם אבל על ידי שאשלח אותו לרב שיכריע לו בזה.
    אבל השאלה בעינה עומדת ברמה הכללית.
    מה עדיף שמירת תורה עם השקפה עקומה
    או מסורת נאיבית ואמיתית אך ללא שמירת תו"מ כדבעי?

שמירת מצוות חשובה רק אם מקיימים אותה כציווי ד.
    מי שיניח מזוזה בפתחו בשביל השמירה של המזוזה אין בידו מצווה. וכן בכל המצות.
    וביותר גם מי שמקיים מצוות בשביל תיקוני העולמות הנעשים ע"י המצווה, אין בידו מצוה וממילא גם לא עשה תיקון העולמות.
    הדברים כתובים במפורש ברמב"ם ובשו"ע ועוד.
    וכן בכתבי במהר"ל ועוד.
    קיום מצוה זה עשיית רצון ד' ולא עוד.
    לכן כל החזרה בתשובה בשביל תיקונים, למען הצדיק/גאולה וכל דבר אחר אין בה חזרה בתשובה ולא קיום מצוות.
    בנוסף, מי שיקיים כל המצוות ויאמין שמשה רבינו מסייע ח"ו בהנהגת העולם היש ספק שכל כולו ע"ז בשיתוף.
    רבותי, בואו נפסיק להתלהב מזקן ארוך וציצית מתבדרת., נפסיק להתלהב מ"תכלת" שהיא "קלא אילן".
    נצמד להשקפת האמת: זאת התורה לא תהא מוחלפת וכו'.

19. ואם נניח שאתה צודק בעניין קיום מצוות עדיין יש להתלבט לגבי מניעת עברות?

שובו בנים אורח

אחת שיודעת מקוב

אני מכירה את אחת ממתלנות היא סיפרה לי במפורש שהיא הלכה לבקש ברכה מהרב ברלנד ואז בלי להסס פעמעיםהואהתחיל לגעת בה והיא ניסתה לברוח ובוא תפס אותה ואחרי שהיא חזרה לבית היא סיפרה לבעלה מהה שהיה והוא אמר לה שהיא זכתב שהרב היה איתה בגלל כל הסיפור בם בכלל התגרשו ויש לה עד היום טראומה

21. את יודעת שעל זה בדיוק אני מתכוון.
    על פי ההלכה לא משנה כמה חברה שלך אמינה בעינייך אסור לך להאמין לה ובטח שאסור לך להמשיך ולפרסם את זה.
    אני מבין שברגש זה מקומם אבל זה לא שונה מעוד הרבה מאוד דברים שאסורים על פי ההלכה והם נורא קשים לקיים.
    אני לא רוצה לצאת מתנשא ואל תחשבי שאני מרגיש כאילו אני צדיק גדול ואת לא.
    זה פשוט נקודה שמאוד מפריע לי שההשמצות באינטרנט הפכו להיות כל כך מקובלים גם אצל אנשים שהם באמת יראי שמיים יותר ממני ואני בגלל זה פתחתי פה את הנושא כי הרבה מהחברים בפורום הזה הם אנשים טובים שבאמת חשוב להם דרך התורה והרגשתי צורך לעורר על זה.

22. ציטוט לא מלאך אמר: צפיה בהודעה
    את יודעת שעל זה בדיוק אני מתכוון.
    על פי ההלכה לא משנה כמה חברה שלך אמינה בעינייך אסור לך להאמין לה ובטח שאסור לך להמשיך ולפרסם את זה.
    עי' היטב בח"ח הל' לשוה"ר כלל ז' סעיפים ז' וח' ובהל' רכילות כלל ו' סעיפים ה' ו' ז', ואולי גם הל' לשוה"ר כלל ז' סעיף י' נוגע לעניננו.

ויישר כחכם על היותך מעורר את הציבור להיצמד לגדרי ההלכה.

מעמד מרגש אורח
    רעידת אדמה בברסלב: לראשונה מהתפוצצות פרשיית ברלנד התכנסו ביום שני באולמי פאראנד ברמת בית שמש למעלה מ-1500 חסידי ברסלב מכל רחבי הארץ לעצרת מחאה והוקעה בראשות משפיעים חשובים בברסלב נגד אליעזר ברלנד שהודה והורשע במעשים חמורים.

פרטים מאחורי הקלעים:
    את העצרת יזמו הרב יהושע גרוס, מחבר ספר "מערכת הטהרה" מברכפלד והרב יניב עסיס, מחבר ספר "בגדי תפארתך" על ענייני צניעות, מי שמוכר לאחרונה לציבור כשדרן המרכזי ב"קו ברסלב", הקו שמרכז את כל המאבק ברב ברלנד.
    התוכנית הראשונית היתה כינוס פעילים מצומצם בביתו של הרב גרוס בברכפלד, כאשר המידע אודות הכינוס שודר בקו הביעו מאזינים רבים את רצונם להשתתף בכינוס ותוך זמן קצר ביותר, שבוע בלבד, התנפחו מימדי המשתתפים למאות רבים.
    כדי שגורמים המזוהים עם שובו בנים לא יפעילו לחץ על בעלי האולם נשמר המיקום בסוד עד ליום שני בשעה שש ולמשתתפים הרבים שהגיעו מכל רחבי הארץ נאמר להגיע לאזור רחוב רבי יהודה הנשיא בעיר ולהמתין לדיווח מפורט יותר בקו, המידע על הכינוס התפרסם גם בקו המידע של חברי העדה החרדית.
    רק בשעה שש התפרסם המיקום המדוייק ומאות החלו נוהרים לאולם.
    בכניסה לאולם עמדו מאבטחים.

את הכינוס הנחה הרב יהושע גרוס.
    נאמו:
    הרב אליעזר חשין, מגדולי המשפיעים בברסלב, שהשווה בין הבעיות שמוחדרות לחסידות ברסלב ע"י ברלנד לדעות המשובשות ולטומאות הנוראות שהחדירו היוונים בשעתו בעם ישראל, והביע את התקווה שכפי שבשעתו ניצחו המעטים את הרבים כך במאבק זה תהיה ידם של הנאבקים בברלנד ושיבושיו על העליונה והטהרה והתמימות תחזור לחסידות ברסלב כבראשונה.
    הרב נתן שפירא, נכדו של הצדיק הרב שמואל שפירא ומגדולי המשפיעים בישיבת ברסלב בבני ברק, הביע זעזוע ושאט נפש מהאפשרות שבתוך חסידות ברסלב יקום אדם ויפתח שיטה המנוגדת לשולחן ערוך בזמן שקו ההיכר הכי בולט של חסידי ברסלב היה תמיד ההיצמדות המוחלטת להלכה. "אין שום כף זכות בעולם למי שעובר על ההלכה בתור שיטה, וכל המצוות שלו זה כפירה כל עוד הוא לא חוזר בתשובה. יש לצאת כנגדו בחרב ובחנית!".
    אחריו הפתיע אחד מגדולי משפיעי ברסלב ומי שנחשב לרבם של המשפיע החשוב הרב ניסן דוד קיוואק והמקובל המפורסם הרב יצחק מאיר מורגנשטרן – הרב אלימלך זילביגר ממאנצ'סטר שבאנגליה, חתנו של גאב"ד העדה החרדית בירושלים הרב טוביה ווייס שליט"א, שנשא דברים בשידור חי ממאנצ'סטר. לדבריו מה שגרם לו לצאת מגדרו ולשאת את דבריו בכינוס הוא שיחת טלפון עם משפיע אחר חשוב בברסלב שאמר לו שלמרות שהוא גר בארץ ישראל הוא לא חושב לבוא לכינוס כי מעשיו החמורים של ברלנד מוטלים עדיין בספק. "עיני זלגו דמעות כששמעתי זאת", אמר המשפיע, "ועיני זולגות כעת דמעות", הוא המשיך כשהוא משתנק בבכי. "הכל ברור" הוא זעק, "יש עדויות וראיות מוכחות שאינן מותירות שום ספק, נעשו ברבים מעשים שחייבים עליהם מיתה בסנהדרין, נשמעים דיבורי כפירה ואפיקורסות בריש גלי, הרב יעקב מאיר שכטר שמעולם לא פגע באדם יצא נגדו במכתב כל כך חריף שלא ראיתי מחיי מכתב כ"כ חריף נגד כת, ועדיין אנשים מסתפקים ולא מוקיעים אדם כזה בכל תוקף ועוז?".
    מי שנשא את המשא המרכזי היה הרב גודלבסקי שזעק ששום מעשה טרור לא ימנעו ממנו להביע את דעתו הנחרצת נגד ברלנד והוא אף זעק מפורשות שהוא מוכן להיהרג על קידוש השם. במהלך הרצאתו שארכה כמעט שעה הסביר הרב כי אין שום ניגוד בין העובדה שהוא מקדיש את כל חייו להפצת תורת החיזוק והעידוד של ברסלב לכך שבמקרה של ברלנד הוא יוצא חוצץ. "גם אם אדם נופל חלילה ונכשל בעבירות הכי חמורות אם הוא מכיר בכך שעבירה היא עבירה ועושה על כך תשובה – יש לו תקווה הכי גדולה, אבל כשאדם משבש את עיקרי הדת והופך עבירה למצווה ותיקונים, כשאדם חושב שע"י מעשים חמורים הוא ימנע את האטום של איראן – אין ספק שאין לו שום תקווה עד שיחזור בתשובה שלימה אמיתית ויכיר בתוקף המוחלט של ההלכה". "גם משה רבינו בעצמו" ציטט הרב גודלבסקי את רבו הרב לוי יצחק בנדר ז"ל, "לא יכול לשנות היום קוצו של יוד משולחן ערוך". במהלך השיחה פנה הרב בפנייה ישירה לאנשי שובו בנים: "אני אוהב אתכם" זעק הרב, "מה הטירוף והשגעון הזה לרוץ אחרי אדם כזה? כולנו רק רוצים לקדש שם שמים ולהכריז קבל עם ועדה כי זאת התורה לא תהא מוחלטת ולא תהא תורה אחרת מאת הבורא יתברך שמו?".
    אחריו נאם המשפיע הראשי בבית המדרש "אור הצדיק" בירושלים, הרב איתמר לייפר, בנו של האדמו"ר מחוסט בארא-פארק שהתקרב לברסלב וקירב רבים אחרים מהציבור החסידי בארה"ב, בדבריו הוא הזכיר מדברי רבי נחמן מברסלב כי "מצווה לפרסם את הרשעים" והביע תמיהה על כל אותם גורמים מחסידות ברסלב שחושבים שניתן לטייח פרשייה בסדר גודל שכזה ולא שמים לב לחורבן שנגרם מכך לדור הצעיר שכל עיקרי היהדות הופכים להיות אצלהם מטושטשים.
    הפתעה גדולה ציפתה למשתתפי הכינוס כאשר השדרן המרכזי של הקו, הרב יניב עסיס, הופיע לראשונה בפני הציבור שעד כה הכיר אותו רק באמצעות השידורים בקו. "הנה, כך אני נראה", פנה הרב לצלם, "אני לא מפחד ואף אחד מאתנו לא יפחד יותר. המסירות נפש הכי גדולה שלי היא השעות היקרות של לימוד תורת ברסלב שאני מחמיץ בגלל ההתעסקות בקו, אבל זהו צו השעה והרחמנות על כל אותם השבויים בכת לא מאפשרת לי להניח לרגע את המערכה".
    לאחר מכן נאם הרב אברהם שמעון בורשטיין, חתנו הראשון של הרב משה קרמר מגדולי זקני ברסלב, הרב בורשטיין שמשמש כמשפיע הראשי בבית המדרש אור אברהם בירושלים סיפר שמעשיו החמורים של ברלנד היו ידועים לזקני ברסלב, ובראשם לראש כולל ברסלב בבני ברק הרב נתן צבי קעניג ז"ל, כבר לפני 25 שנה ובמשך השנים הצטברו גם בידו עדויות קשות אותם שמע מכלי ראשון מאברכים שעזבו את הקהילה ובני משפחותיהם נפגעו.
    לסיום נאם הרב צבי ליברמנש, בנו של הרב נתן ליברמנש ודיין בעדה החרדית, שזעק על שתיקת הציבור ופחדם של הרבנים לדון לנושא, הוא קרא לבתי הדין בארץ לכנס בית דין וליידע את הציבור אחת ולתמיד בעובדות הקשות.
    הכינוס הסתיים בהקראת החלטות העצרת שעניינם העיקרי הוא: להפסיק לגמגם, להפסיק לפחד, אין לנו שום שנאה אישית חלילה לא לברלנד עצמו ובוודאי לא לאנשיו, אנחנו פועלים מתוך רחמנות מלב יהודי כואב ומטרתנו היא לעזור לכם לפקוח את העיניים ולצאת מאפילה לאורה.
    לאחר מכן התכבד הרב ישראל דגן מצפת לשאת מדברותיו ולהנעים מזמירותיו. הרב דגן הזכיר את דברי הבעש"ט שהסימן לעבודת ה' אמיתית היא כשהיא לא דוחפת לאלימות ולטרור. "השמחה היא בקיום התורה בפשיטות בלי שום התחכמויות ועלינו לחזור לתמימות של חסידי ברסלב שעבדו את ה' בשמחה בלי שום שיטות חדשות ומעוותות".
    בכינוס נכחו משפיעים חשובים נוספים שלא נאמו, הרב הגאון בצלאל גלינסקי, הרב אברהם נתן אנשין, הרב שלמה חשין, בנו של הרב הצדיק בנימין זאב חשין, הרב מאורר פירר, מחשובי המשפיעים בכולל חצות בביתר, ועוד.
    "העצרת הזאת היא רק יריית הפתיחה, אנחנו לא ננוח ולא נשתוק עד שנשרש אחרי העבודה זרה הברלנדית עד שלא יישאר ממנה כל זכר" – כך לדברי הרב יניס עסיס.

ההוא גברא אורח
    ציטוט מעמד מרגש אמר: צפיה בהודעה
    רעידת אדמה בברסלב: לראשונה מהתפוצצות פרשיית ברלנד התכנסו ביום שני באולמי פאראנד ברמת בית שמש למעלה מ-1500 חסידי ברסלב מכל רחבי הארץ לעצרת מחאה והוקעה בראשות משפיעים חשובים בברסלב נגד אליעזר ברלנד שהודה והורשע במעשים חמורים.

פרטים מאחורי הקלעים:
    את העצרת יזמו הרב יהושע גרוס, מחבר ספר "מערכת הטהרה" מברכפלד והרב יניב עסיס, מחבר ספר "בגדי תפארתך" על ענייני צניעות, מי שמוכר לאחרונה לציבור כשדרן המרכזי ב"קו ברסלב", הקו שמרכז את כל המאבק ברב ברלנד.
    התוכנית הראשונית היתה כינוס פעילים מצומצם בביתו של הרב גרוס בברכפלד, כאשר המידע אודות הכינוס שודר בקו הביעו מאזינים רבים את רצונם להשתתף בכינוס ותוך זמן קצר ביותר, שבוע בלבד, התנפחו מימדי המשתתפים למאות רבים.
    כדי שגורמים המזוהים עם שובו בנים לא יפעילו לחץ על בעלי האולם נשמר המיקום בסוד עד ליום שני בשעה שש ולמשתתפים הרבים שהגיעו מכל רחבי הארץ נאמר להגיע לאזור רחוב רבי יהודה הנשיא בעיר ולהמתין לדיווח מפורט יותר בקו, המידע על הכינוס התפרסם גם בקו המידע של חברי העדה החרדית.
    רק בשעה שש התפרסם המיקום המדוייק ומאות החלו נוהרים לאולם.
    בכניסה לאולם עמדו מאבטחים.

את הכינוס הנחה הרב יהושע גרוס.
    נאמו:
    הרב אליעזר חשין, מגדולי המשפיעים בברסלב, שהשווה בין הבעיות שמוחדרות לחסידות ברסלב ע"י ברלנד לדעות המשובשות ולטומאות הנוראות שהחדירו היוונים בשעתו בעם ישראל, והביע את התקווה שכפי שבשעתו ניצחו המעטים את הרבים כך במאבק זה תהיה ידם של הנאבקים בברלנד ושיבושיו על העליונה והטהרה והתמימות תחזור לחסידות ברסלב כבראשונה.
    הרב נתן שפירא, נכדו של הצדיק הרב שמואל שפירא ומגדולי המשפיעים בישיבת ברסלב בבני ברק, הביע זעזוע ושאט נפש מהאפשרות שבתוך חסידות ברסלב יקום אדם ויפתח שיטה המנוגדת לשולחן ערוך בזמן שקו ההיכר הכי בולט של חסידי ברסלב היה תמיד ההיצמדות המוחלטת להלכה. "אין שום כף זכות בעולם למי שעובר על ההלכה בתור שיטה, וכל המצוות שלו זה כפירה כל עוד הוא לא חוזר בתשובה. יש לצאת כנגדו בחרב ובחנית!".
    אחריו הפתיע אחד מגדולי משפיעי ברסלב ומי שנחשב לרבם של המשפיע החשוב הרב ניסן דוד קיוואק והמקובל המפורסם הרב יצחק מאיר מורגנשטרן – הרב אלימלך זילביגר ממאנצ'סטר שבאנגליה, חתנו של גאב"ד העדה החרדית בירושלים הרב טוביה ווייס שליט"א, שנשא דברים בשידור חי ממאנצ'סטר. לדבריו מה שגרם לו לצאת מגדרו ולשאת את דבריו בכינוס הוא שיחת טלפון עם משפיע אחר חשוב בברסלב שאמר לו שלמרות שהוא גר בארץ ישראל הוא לא חושב לבוא לכינוס כי מעשיו החמורים של ברלנד מוטלים עדיין בספק. "עיני זלגו דמעות כששמעתי זאת", אמר המשפיע, "ועיני זולגות כעת דמעות", הוא המשיך כשהוא משתנק בבכי. "הכל ברור" הוא זעק, "יש עדויות וראיות מוכחות שאינן מותירות שום ספק, נעשו ברבים מעשים שחייבים עליהם מיתה בסנהדרין, נשמעים דיבורי כפירה ואפיקורסות בריש גלי, הרב יעקב מאיר שכטר שמעולם לא פגע באדם יצא נגדו במכתב כל כך חריף שלא ראיתי מחיי מכתב כ"כ חריף נגד כת, ועדיין אנשים מסתפקים ולא מוקיעים אדם כזה בכל תוקף ועוז?".
    מי שנשא את המשא המרכזי היה הרב גודלבסקי שזעק ששום מעשה טרור לא ימנעו ממנו להביע את דעתו הנחרצת נגד ברלנד והוא אף זעק מפורשות שהוא מוכן להיהרג על קידוש השם. במהלך הרצאתו שארכה כמעט שעה הסביר הרב כי אין שום ניגוד בין העובדה שהוא מקדיש את כל חייו להפצת תורת החיזוק והעידוד של ברסלב לכך שבמקרה של ברלנד הוא יוצא חוצץ. "גם אם אדם נופל חלילה ונכשל בעבירות הכי חמורות אם הוא מכיר בכך שעבירה היא עבירה ועושה על כך תשובה – יש לו תקווה הכי גדולה, אבל כשאדם משבש את עיקרי הדת והופך עבירה למצווה ותיקונים, כשאדם חושב שע"י מעשים חמורים הוא ימנע את האטום של איראן – אין ספק שאין לו שום תקווה עד שיחזור בתשובה שלימה אמיתית ויכיר בתוקף המוחלט של ההלכה". "גם משה רבינו בעצמו" ציטט הרב גודלבסקי את רבו הרב לוי יצחק בנדר ז"ל, "לא יכול לשנות היום קוצו של יוד משולחן ערוך". במהלך השיחה פנה הרב בפנייה ישירה לאנשי שובו בנים: "אני אוהב אתכם" זעק הרב, "מה הטירוף והשגעון הזה לרוץ אחרי אדם כזה? כולנו רק רוצים לקדש שם שמים ולהכריז קבל עם ועדה כי זאת התורה לא תהא מוחלטת ולא תהא תורה אחרת מאת הבורא יתברך שמו?".
    אחריו נאם המשפיע הראשי בבית המדרש "אור הצדיק" בירושלים, הרב איתמר לייפר, בנו של האדמו"ר מחוסט בארא-פארק שהתקרב לברסלב וקירב רבים אחרים מהציבור החסידי בארה"ב, בדבריו הוא הזכיר מדברי רבי נחמן מברסלב כי "מצווה לפרסם את הרשעים" והביע תמיהה על כל אותם גורמים מחסידות ברסלב שחושבים שניתן לטייח פרשייה בסדר גודל שכזה ולא שמים לב לחורבן שנגרם מכך לדור הצעיר שכל עיקרי היהדות הופכים להיות אצלהם מטושטשים.
    הפתעה גדולה ציפתה למשתתפי הכינוס כאשר השדרן המרכזי של הקו, הרב יניב עסיס, הופיע לראשונה בפני הציבור שעד כה הכיר אותו רק באמצעות השידורים בקו. "הנה, כך אני נראה", פנה הרב לצלם, "אני לא מפחד ואף אחד מאתנו לא יפחד יותר. המסירות נפש הכי גדולה שלי היא השעות היקרות של לימוד תורת ברסלב שאני מחמיץ בגלל ההתעסקות בקו, אבל זהו צו השעה והרחמנות על כל אותם השבויים בכת לא מאפשרת לי להניח לרגע את המערכה".
    לאחר מכן נאם הרב אברהם שמעון בורשטיין, חתנו הראשון של הרב משה קרמר מגדולי זקני ברסלב, הרב בורשטיין שמשמש כמשפיע הראשי בבית המדרש אור אברהם בירושלים סיפר שמעשיו החמורים של ברלנד היו ידועים לזקני ברסלב, ובראשם לראש כולל ברסלב בבני ברק הרב נתן צבי קעניג ז"ל, כבר לפני 25 שנה ובמשך השנים הצטברו גם בידו עדויות קשות אותם שמע מכלי ראשון מאברכים שעזבו את הקהילה ובני משפחותיהם נפגעו.
    לסיום נאם הרב צבי ליברמנש, בנו של הרב נתן ליברמנש ודיין בעדה החרדית, שזעק על שתיקת הציבור ופחדם של הרבנים לדון לנושא, הוא קרא לבתי הדין בארץ לכנס בית דין וליידע את הציבור אחת ולתמיד בעובדות הקשות.
    הכינוס הסתיים בהקראת החלטות העצרת שעניינם העיקרי הוא: להפסיק לגמגם, להפסיק לפחד, אין לנו שום שנאה אישית חלילה לא לברלנד עצמו ובוודאי לא לאנשיו, אנחנו פועלים מתוך רחמנות מלב יהודי כואב ומטרתנו היא לעזור לכם לפקוח את העיניים ולצאת מאפילה לאורה.
    לאחר מכן התכבד הרב ישראל דגן מצפת לשאת מדברותיו ולהנעים מזמירותיו. הרב דגן הזכיר את דברי הבעש"ט שהסימן לעבודת ה' אמיתית היא כשהיא לא דוחפת לאלימות ולטרור. "השמחה היא בקיום התורה בפשיטות בלי שום התחכמויות ועלינו לחזור לתמימות של חסידי ברסלב שעבדו את ה' בשמחה בלי שום שיטות חדשות ומעוותות".
    בכינוס נכחו משפיעים חשובים נוספים שלא נאמו, הרב הגאון בצלאל גלינסקי, הרב אברהם נתן אנשין, הרב שלמה חשין, בנו של הרב הצדיק בנימין זאב חשין, הרב מאורר פירר, מחשובי המשפיעים בכולל חצות בביתר, ועוד.
    "העצרת הזאת היא רק יריית הפתיחה, אנחנו לא ננוח ולא נשתוק עד שנשרש אחרי העבודה זרה הברלנדית עד שלא יישאר ממנה כל זכר" – כך לדברי הרב יניס עסיס.
    אני לא מצפה שתלמידיו ומאמיניו ההזויים והעבריינים של ברלנד ישובו בתשובה.
    כי הלא אצל חלק גדול מהם לפחות, כל ההתקרבות לברלנד וברסלב זה מסווה להתיר להם את כל העבירות ולמחרת לומר תיקון.
    לא אחת ראיתי זוגות של ברלנדים הבעלים לבושים עם ציציות מתבדרות זקנים עבותים ופאות עבות וארכות, הנשים עטויות בגדי שש והדר צבועות ומבושמות למרחוק, מקוששים הוראת קבע מעוברים ושבים. מצטחקקקים בדיבורי חיבה לגברים ונשים וכן ביניהם גיולויי חיבה, שהצניעות יפה להם.
    אז הם וודאי לא ישובו.
    כולי תקווה שאלו שישבו כל העת על הגדר, ואמרו שאסור לדבר כי זה לשון הרע ואין עדויות וכו'.
    אז הנה יש רבנים גדולי תורה ובראשם הגרי"מ שכטר שליט"א שקיבלו עדות ויודעים וחותמים שהכל אמת.
    זכור נזכור כי סטיה בכל תחום תביא גם סטיה בעריות.
    מי שמדבר על עצמו כגוף שלישי מכתיא עצמו בכל מיני קילוסים סופו שינאף ויעשה כל דבר האסור.
    שבת שלום.

25. ציטוט דברי חכמים אמר: צפיה בהודעה
    הבעיה ברב ברלנד זה לא המעשים והשמועות עליהם כביכול "מחפשת" אותו משטרת ישראל.
    ברור שלפי דין תורה, אסור להאמין לאף סיפור ומעשה מאלו.
    אך לא זו הבעיה שלו.
    עם כל הכבוד לידע התורני שלו, האדם מפיץ דעות כוזבות בענייני אמונה, שכר ועונש, כפרה ותיקון החטאים ע"י אמירת תיקונים כאלו ואחרים. ובעיקר עבודה שרה בשיתוף, כאילו צדיק האמת הינו שותף ח"ו בהנהגת העולם.
    זאת מלבד בעיות אישיות מהן הוא סובל שאינן מלמדות על גדלות וצדקות.
    דוגמא אחת.
    היכן ראינו ושמענו "צדיק" שמדבר על עצמו כבוף שלישי, ובתארים שלא ראינו אצל גדולים אחרים, גם לא חסידים.
    אם אתה לא יודע לשבח את עצמו היתה דרכו של רבי נחמן זי"ע. אז לא עליו תלונתך אלא על רבו.

בירור אחרון אורח
    ציטוט מעמד מרגש אמר: צפיה בהודעה
    רעידת אדמה בברסלב: לראשונה מהתפוצצות פרשיית ברלנד התכנסו ביום שני באולמי פאראנד ברמת בית שמש למעלה מ-1500 חסידי ברסלב מכל רחבי הארץ לעצרת מחאה והוקעה
    https://www.youtube.com/channel/UCpe...f_id=0&sort=dd

קו ברסלב אורח
    הגאון הרב יהושע רוזנברגר, חבר בד"ץ העדה החרדית ורב שכונת רמת בית שמש ב'.
    הגאון החסיד הרב משה קרמר, מגדולי זקני רבני ברסלב וחבר הנהלת העדה החרדית בירושלים.
    הגאון הגדול הרב נתן קופשיץ, רב שכונת נחלה ומנוחה בבית שמש ומגדולי פוסקי הדור.
    https://www.youtube.com/channel/UC5R...sort=dd&view=0

אחד התורניים אורח
    היום כבר לא כל כך צריך שכל לדעת מה קורה עם ברלנד, מי הוא ומי שיחו, מי שגם היום סוגר את העינים הוא כאדם שיכור, שיש לו שכל ומאבד את שכלו על ידי היין [כדברי הרמב"ם].

+ תגובה לאשכול
  • חלון צ'אט
    משתמשים פעילים: 0

• שים לב: N/A
    Loading...

הרשאות פרסום

• באפשרותך לפרסם אשכולות חדשים
  • באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •