+ תגובה לאשכול
עמוד 2 מתוך 3 ראשוןראשון 123 אחרוןאחרון
תוצאות 51 עד 100 מ 120

אשכול: כת חסידות גור ; כתב האישום - משפט המחץ!

ועוד שאלה קטנה אורח
    גם לדבריה אביה ואמה נהגו איתה יפה אף לאחר שפרקה עול.

היא חשבה מה יעשו להם קריאת תיאורי הזוועה עליה ועל חתנם אבי נכדותיהם?

קיצי הלומפנסי אורח
    דם על הידיים... הגזימו...

3. אוסדיטשר זה לא מישהו שהייתי קונה ממנו מכונית משומשת. ודאי שלא מאמין לו כשנשורי הסיפור חרדים.

4. גם אסתי וגם הגרוש שלה לא בסדר.
    השאלה היא האם התקנות של גור הם דבר טוב.
    התשובה חד משמעית: לא.

לגבי החסידי גור עצמם, ישנם בעלי חסד מופלאים וישנם רשעים נוראים. זה לא עיקר הסיפור כאן.

Sent from my CW-Vi7 using Tapatalk

דברי חכמים אורח
    ציטוט החסידה שמתחסדת אמר: צפיה בהודעה
    ציטוט דברי חכמים אמר: צפיה בהודעה

ללכת ולהשמיץ קהילה הכי גדולה ביהדות זו לא חכמה. תיסתכלו על הדברים החיובים שבה. על אלפי אברכים יראי שמיים על ישיבות וכוללים . על דור שלם מפואר. ומי שלא מסתדר אם התקנות של החסידות אף אחד לא מפריע לו לעזוב. אדרבה שילך וימצא מקום שמתאים לו הם לא מכריחים אף אחד להישאר אצלם.עכ"פ להשמיץ את חסידות גור לא מגיע מחוכמה.
    הכותב אינו חסיד גור.
    השתגענו
    מה קרה לפורום????
    היכן המנהלים????
    למחוק / לא להעביר / את האשכול מהאתר.
    רבבות יהודים שומרי תורה ומצוות נוהגים בדרך שהורו להם רבותיהם.
    אלפים מהם תלמידי חכמים שכל ימיהם הוגים בתורה מתוך הדחק.
    כולם בדרגה כזו או אחרת מחנכים רבבות ילדים וילדות באושר. רק באשדוד 3500 ילדים בתלמוד תורה!!!
    נכון, יש ביניהם כאלו שהם לא מושלמים, גם לפי דרכם.
    האם לכן מותר למחוק את כל ה"יש" העצום של הקהילה הכי גדולה והכי חזקה בעולם היהודי.
    ובנוגע ל"תקנות", האם יש עוד אדם בסדר גודל של ה"בית ישראל" זצוק"ל שקיבל כמה אודים מוצלים מאש, והקים אימפריה של חסידות, רבבות משפחות מאות מוסדות וכו'?
    איך מסוגל אדם שלא מתגבר על כלום מתאוותיו לצאת נגד מנהיג כה גדול וכה קדוש????
    ואם כתב מרן הסטייפלר זצוק"ל מה שכתב, האם זה מונע מרבבות להמשיך ללכת בדרכי רבותיהם????
    האם יש עוד מישהו שהתמודד עם הוצאות הנישואין והדיור כפי שעשה מרן ה"לב שמחה"????
    האם יש עוד קהילה שמתמודדת עם כל בעיות המצוקה הכלכלית של אלפי משפחות, ללא עלוני פרסום בהם מובאים פרטי המשפחה האומללה.???
    מעולם, כן מעולם לא הוציאו עלון צדקה למשפחה מחסידי גור. כל טרגדיה שקרתה ל"ע, עד סיום השבעה כבר סודרה קרן מושלמת. (היו מקרים קשים שזה לקח כמה ימים יותר, כי נזקקו לעזרת אנשי שלומם מחו"ל) אני כותב מידיעה כמי שקרוב לקרנות רבות ועלונים רבים. ואכמ"ל)
    האם יש עוד קהילה שסכומי הצדקה הניתנים לעניים מסתכמים ב8 ספרות, כן עשרות מיליונים בשנה רק מקרב הקהילה.
    מה זאת עשה ה' לנו, שכה השתלחנו בקהילה קדושה זו????
    אני שוב קורא למנהלי הפורום, שכפי שאני רואה הינם אחראים ונבונים, אנא, בתחנונים, הסירו האשכול מהאתר.
    ויפה שעה אחת קודם.
    צדקה בגור הצחקת אותי.
    ליהודים אחרים שהם לא מאנשי שלומנו אפילו לא פרוטה.
    וגם בתוך הקהילה ברך כלל לא נותנים רק לפעמים אחרי לחץ גדול מראש השטיבל זורקים כמה פרוטות.
    לקחת הם לוקחים מכולם וכמה שיותר .
    ואני יכול לשלוח לך עשרות עלונים מקופת העיר ומועד הרבנים שהקימו קרנות עבור חסידי גור.
    הבטחתי לא להתווכח יותר בנושא. אך על שקרים אענה.
    אשמח לראות צילום של עלון מוועד הרבנים או קופת העיר למשחה של חסידי גור. עם פרטים מזהים וכו' גפי שעושו לכולם.
    אם הבטחתה אז למה אתה ממשיך
    ואם אתה רק עונה על שקרים זאת אומרת ששאר הדברים אינם שקרים , כגון שלגור יש היתר לא לתת צדקה אפילו פרוטה ליהודי שאינו חסיד גור.
    ושגור משתלטים על בתי כנסיות וגונבים אותם (כגון קוצק ועוד עשרות רבות)
    ושגור היצבעו לברקת ולא לג' נגד כל הציבור החרדי בעד שטח בשנלר,
    ושבגור מתיחסים לכל החרדים . כאילו נוצרו להיות אך ורק הקולות שלהם כדי להכניסם למקום הראשון בכנסת. למרות האחוז הקטן שלהם באוכלוסיה החרדית.
    משתלטים בכוח הזרוע והפוליטיקה על ארגונים כגון כולל פולין ועוד.
    "אנוכי ולא יהיה לך "
    לגבי השקרים
    אז זה נכון שבגור להיות נזקק ולבקש צדקה זו בושה גדולה יותר מלהיות גנב בגלל היחס בגור למי שמבקש צדקה.
    אבל למרות הכל יש יהודים חמים שרואים את המצוקה בגור של היתומים והאלמנות בגור ופתחו ויפתחו עבור המסכנים קרנות.
    לא הייתי מפרסם שמות.
    אבל לגררעס שמתי שהם אומרים אמת הם מסמיקים.
    בבקשה כמה מתוך עשרות רבות.
    קרן נחמן ארנרייך. ועד הרבנים לעניני צדקה
    קרן שלמה מוטנג . ועד הרבנים
    קרן נוסבוים .ועד הרבנים
    קרן ויינשטיין .ועד הרבנים
    אם תבטיח לתרום לכל אחד מהקרנות הללו עשרה שקלים ותעלה לכאן תמונה של הקבלה .
    השתדל לעלות לכאן עלון עם תמונה וכל מה שאתה אוהב.
    שוב, שקרים על קרנות על שמות משפחה הקשורים לגב' המנוחה ע"ה, חבל.
    לפחות תבחרי שמות משפחה שאינם קשורים לנושא.
    דבר נוסף,
    מעולם לא אמרתי שקבוצת גור היא הקבוצה הכי נוחה לציבור.
    אמת ויציב, גור שתלטנים. בטירוף.
    מה זה קשור לצורת חיי המשפחה שלהם, המתנהלים כך בהוראת רבותיהם.
    כל טוב.

נתי אורח

ללכת ולהשמיץ קהילה הכי גדולה ביהדות זו לא חכמה. תיסתכלו על הדברים החיובים שבה. על אלפי אברכים יראי שמיים על ישיבות וכוללים . על דור שלם מפואר. ומי שלא מסתדר אם התקנות של החסידות אף אחד לא מפריע לו לעזוב. אדרבה שילך וימצא מקום שמתאים לו הם לא מכריחים אף אחד להישאר אצלם.עכ"פ להשמיץ את חסידות גור לא מגיע מחוכמה.
    הכותב אינו חסיד גור.
    השתגענו
    מה קרה לפורום????
    היכן המנהלים????
    למחוק / לא להעביר / את האשכול מהאתר.
    רבבות יהודים שומרי תורה ומצוות נוהגים בדרך שהורו להם רבותיהם.
    אלפים מהם תלמידי חכמים שכל ימיהם הוגים בתורה מתוך הדחק.
    כולם בדרגה כזו או אחרת מחנכים רבבות ילדים וילדות באושר. רק באשדוד 3500 ילדים בתלמוד תורה!!!
    נכון, יש ביניהם כאלו שהם לא מושלמים, גם לפי דרכם.
    האם לכן מותר למחוק את כל ה"יש" העצום של הקהילה הכי גדולה והכי חזקה בעולם היהודי.
    ובנוגע ל"תקנות", האם יש עוד אדם בסדר גודל של ה"בית ישראל" זצוק"ל שקיבל כמה אודים מוצלים מאש, והקים אימפריה של חסידות, רבבות משפחות מאות מוסדות וכו'?
    איך מסוגל אדם שלא מתגבר על כלום מתאוותיו לצאת נגד מנהיג כה גדול וכה קדוש????
    ואם כתב מרן הסטייפלר זצוק"ל מה שכתב, האם זה מונע מרבבות להמשיך ללכת בדרכי רבותיהם????
    האם יש עוד מישהו שהתמודד עם הוצאות הנישואין והדיור כפי שעשה מרן ה"לב שמחה"????
    האם יש עוד קהילה שמתמודדת עם כל בעיות המצוקה הכלכלית של אלפי משפחות, ללא עלוני פרסום בהם מובאים פרטי המשפחה האומללה.???
    מעולם, כן מעולם לא הוציאו עלון צדקה למשפחה מחסידי גור. כל טרגדיה שקרתה ל"ע, עד סיום השבעה כבר סודרה קרן מושלמת. (היו מקרים קשים שזה לקח כמה ימים יותר, כי נזקקו לעזרת אנשי שלומם מחו"ל) אני כותב מידיעה כמי שקרוב לקרנות רבות ועלונים רבים. ואכמ"ל)
    האם יש עוד קהילה שסכומי הצדקה הניתנים לעניים מסתכמים ב8 ספרות, כן עשרות מיליונים בשנה רק מקרב הקהילה.
    מה זאת עשה ה' לנו, שכה השתלחנו בקהילה קדושה זו????
    אני שוב קורא למנהלי הפורום, שכפי שאני רואה הינם אחראים ונבונים, אנא, בתחנונים, הסירו האשכול מהאתר.
    ויפה שעה אחת קודם.
    צדקה בגור הצחקת אותי.
    ליהודים אחרים שהם לא מאנשי שלומנו אפילו לא פרוטה.
    וגם בתוך הקהילה ברך כלל לא נותנים רק לפעמים אחרי לחץ גדול מראש השטיבל זורקים כמה פרוטות.
    לקחת הם לוקחים מכולם וכמה שיותר .
    ואני יכול לשלוח לך עשרות עלונים מקופת העיר ומועד הרבנים שהקימו קרנות עבור חסידי גור.
    אשמח לראות צילום של עלון מוועד הרבנים או קופת העיר למשחה של חסידי גור. עם פרטים מזהים וכו' גפי שעושו לכולם.
    ואם אתה רק עונה על שקרים זאת אומרת ששאר הדברים אינם שקרים , כגון שלגור יש היתר לא לתת צדקה אפילו פרוטה ליהודי שאינו חסיד גור.
    ושבגור מתיחסים לכל החרדים . כאילו נוצרו להיות אך ורק הקולות שלהם כדי להכניסם למקום הראשון בכנסת. למרות האחוז הקטן שלהם באוכלוסיה החרדית.
    "אנוכי ולא יהיה לך "
    לגבי השקרים
    אז זה נכון שבגור להיות נזקק ולבקש צדקה זו בושה גדולה יותר מלהיות גנב בגלל היחס בגור למי שמבקש צדקה.
    אבל למרות הכל יש יהודים חמים שרואים את המצוקה בגור של היתומים והאלמנות בגור ופתחו ויפתחו עבור המסכנים קרנות.
    לא הייתי מפרסם שמות.
    קרן נוסבוים .ועד הרבנים

כשם שהחזיר טוב לו לנבור בצואה. כך מי שנמצא בקברות התאווה לא מבין מה החיסרון להתבולל ברפש של הטומאה.
    גם אם רבותיך נתנו לך היתר להסתובב עם הכלה,למה אתה נוסע לטיולים במקומות נידחים ובגנים.

יפרח אורח
    באמת הדרך של גור לא סבירה
    אבל האם הדרך של הליטאים המגדלת מנהלים רוחנים כדוגמת מקלב וחבריו יותר נכונה

8. מצחיק מאד ...
    למה לא לענות ענייני???
    (וכן, גם אני אוחז שאין קשר בין התקונע'ס של גור - בדווקא למה שקרה ביניהם. באותה מידה זה יכל לקרות לזוג ליטאי שהיא היתה רוצה משהו שהוא לא חושב שנכון לעשותו)

בצלאל אורח
    ציטוט יפרח אמר: צפיה בהודעה
    באמת הדרך של גור לא סבירה
    אבל האם הדרך של הליטאים המגדלת מנהלים רוחנים כדוגמת מקלב וחבריו יותר נכונה
    הוא היה מחותן של שר התורה- לא שמענו שום גינוי מהבית שם,ולא מכל גדול או קטן ליטאי אחר

רונן אורח
    אז מה קורה בימים אלו בחסידות גור?

https://m.facebook.com/story.php?sto...00000507293387

אז מה קורה בימים אלה בחסידות גור?

להלן תמליל מקוצר של שיחה עם חסיד גור שקיימתי היום. אדם פתוח ועירני, עוסק במקצוע חופשי, נמנה על משפחות האליטה הגוראית.
    בן שיחי עבר על התמלול ואישר אותו לפרסום.

"זו שיחת היום בגור, אין ספק. אולם כרגיל יש מעגלים שונים של חשיפה ומעגלים שונים של תגובה. כל מי שקרא את ספרה של וינשטיין נפתח לדיון. כמה קראו את הספר? קשה לדעת, אבל הרבה מאד. נשים גוראיות קראו ובכו, זה עורר אמפתיה דווקא משום שהיא עשתה הבחנה בין אבא שלה לבין בעלה, לא השמיצה את כלל החסידות כי אם רק את התקנות, וציירה את סבלה של האשה. לכן יש קשב, ועכשיו מתחיל דיון. גם מי שדוגל בתקנות מתחיל לחשוב בקול שיתכן ובדור הנוכחי התקנות לא מתאימות לכולם.
    תבין, לגור יש את אותם מנגנוני ההגנה החרדיים, מי שתוקף כללית – מבטלים את דבריו ומוציאים אותו מהדיון. אם רוצים לחולל שינוי בגור, אסור לעשות את זה עם שנאה, צריך לתת להם להרגיש לבד עד כמה הם מגוחכים. לכן ספרה של נאוה וסרמן חלחל עמוק, דווקא משום שהוא הציב מראה, בנינוחות. כשאתה פוגש את הגוראים אחד על אחד אתה ממש מתרשם, הם אנשים ערניים ופתוחים, עברית טובה, מעורבות בחיים, אבל אין לך מושג מה עובר עליהם בביתם. תחשוב על צפון קוריאה, ככל שתוקפים את הרודנים, זה מחלחל, ככל שתוקפים את האזרחים – זה מקומם אותם ואנשים מתקפלים מול הביקורת. כשחילוני מצטט את הסטייפלר זה הכי מקומם, כי גם הסטייפלר נתפס כאויב פוליטי.
    עכשיו למה שהכי מרגיז אותי בשיח הזה, כחסיד גור: נוצר סביב הסיפור הזה שיח חילוני פמיניסטי, חמלה על האשה הגוראית המדוכאת בביתה. ובכן, לידיעתך ידידי, האמת היא שהגברים הם הם הסובלים הגדולים מן התקנות. החינוך בסמינרים בנושא זה הרבה יותר חזק מבישיבות של גור. על כל מקרה של ונשטיין יש מאה מקרים של גבר שלא מקבל את מה שמגיע לו, כיון שהאשה מחונכת חזק. גבר הוא גבר, והוא לא יכול לעמוד בפיתוי שיש לו אשה בבית.
    הנה סיפור: 'שויגער' גוראית מספרת לי לפי תומה, שחתנה כמובן אינו מדבר איתה, רק מילה אחת הוא אומר לה תמיד: תודה. והיא ממשיכה: אילו לא היה אומר לי גם את התודה הזו, הייתי יותר מרוצה ממנו! הסמינרים לבנות מחנכים כל היום לכיוון הזה, זו היהדות שלהם. כמו החינוך ל'בית של תורה' אצל הליטאים, וכאשר האברך הליטאי רוצה לצאת לעבוד – אשתו במשבר קשה מאד, כך בגור, אילו הבעל רוצה להקל מעט מן התקנות, אשתו במשבר קשה שבעלה 'מתקלקל'. אפשר בהחלט לומר שהנשים הגוראיות מדוכאות מינית מגיל מאד צעיר, אבל בידי נשים מחנכות, שהפנימו את המסר באופן קיצוני. בשיח גברי סגור נשמעו השבוע קולות שליפול על אשה כמו וינשטיין, שרוצה חיי אישות נורמליים, זו זכייה. בפרט שהמצב בגור כיום הוא שיש הרבה יותר רווקים מרווקות, זו בעיה עצומה. אם גבר צריך להתחנן לאשתו שתתרצה לו, הוא כבר בצרות. הרבה מהם יעדיפו שירותי זנות מאשר להתחיל בתהליך ארוך וממושך של ריפוי הזוגיות והאישות בבית.
    חווית הלילה הראשון של גוראי, ובעצם כל חצי השנה הראשונה, צובעת את כל חיי האישות בצבע דוחה מאד. כמשהו גועלי ומיותר, כי מאז ומתמיד יש מישהו שלישי בחדר, וירטואלית. זה מוציא את החשק לאשה, זה אונס מבחינתה, היא לא נהנית, תוסיף את החינוך להתנסות הזו – ואתה מקבל גועל. אין שם טיפת רומנטיקה, ולתמיד. הזוגות ש'נפתחים' הם רק אלה שמישהו מהם השיג מידע חיצוני על מין, בדרך כלל הבעל, שצופה בפור-נו, אבל ברור שבמקרה כזה רומנטיקה כבר לא תהיה, ואם כן, היא תהיה מאד משונה. במקרים בודדים ממש זוגות הצליחו להשתקם ולבסס רומנטיקה ראויה. אני למשל, שנתיים לאחר הנישואין הלכתי למדריך ליטאי, שישקם לי מחדש את הבית. אחרת היינו חיים כמו כל קרובי משפחתי, זוג שכנים בחדר אחד.
    התורה הגוראית מתייחסת לגבר, הוא צריך להתקדש, והאשה צריכה רק לא להפריע. מה שקורה זה דבר מעניין: אם תתקשר האשה למדריך ותספר שהיא לא מחזיקה מעמד, יתגמשו איתה. אם הגבר יתקשר, לא יתגמשו איתו, כי מתפקידו לעבוד על ה'קדושה' שלו. ברור שהאשה היא קורבן, אלא שרובן אינן יודעות על כך, ואילו הגבר שיודע, הוא זה שסובל. אנשים לא מבינים את זה עד כמה הוא קורבן. הגוראי הממוצע אין לו שמץ של מושג שיש מקום להתיר הלכתית את מה שהוא לא עושה. לא קולטים שמדובר בחומרה, כי מביאים לו סימוכין מכל מיני ספרי מקובלים, רמב"ן ועוד. הוא לא לומד הלכות נידה, ולא סימן ר"מ בשו"ע, הוא רק מקבל הוראות ביום החתונה שמהיום והלאה הוא רק מקבל הוראות. רק שנתיים שלוש אחרי החתונה, הלמדנים שבחבורה לומדים הלכות אלה, וגם אז, רבים מהם לא מעמיקים בזה, כי 'אני לא רב ולא צריך לדעת את כל זה'.
    לגבי ההלוויה של וינשטיין: הרבי נאלם דום, הוא לא רצה לדון בזה כי תכל'ס אין לו מה לומר. אין תקדים לסיפור כזה, ואין לו אסטרטגיה מה עושים במקרה כזה. הוא מפקיד את הסיפור בידי המקצוענים שמקיפים אותו. צדקת ידידי בדבריך שכל המופע בהלוויה היה מתוזמר, יחצ"ן חסידי ידוע עשה את העבודה, הסביר להם איך עובדים מול ארגוני היציאה בשאלה, ומישהו מגבוה, אולי ליצמן, חילק הוראות. כרגע המצב הוא שגור הרשמית קולטת שיתכן וזה היה מוגזם שאשה תנאם בפני ציבור, לא יודעים בדיוק מי נתן את ההוראה, בהחלט היה אפשרי שבעלה יספיד ויעביר את המסר הדרוש.
    הסיפור הזה הוא מכה ל'בעלבתים' של גור, הפלג ה'תל אביבי' הוותיק שמשפחת אירנשטיין נמנית עליו. הדור החדש יותר, המוקצן, ובפרט ה'מדריכים', רואים בסיפור הזה הוכחה לצדקת הדרך: הנה אברך שהתחיל לזלזל בתקנות, תראו להיכן הוא הגיע. הם אומרים: למה שונאים את גור? כי כל הגויים שונאים את היהודים, החילונים את הדתיים, והדתיים שונאים את גור, והכל מאותו שורש, כי האמת מפריעה לאנשים. רודפים אותנו משום שאנחנו נוגעים בנקודה של היידישקייט, זה מה שרוצה היצר הרע, זו תמצית ה'יהדות' בלשונו של ה'בית ישראל', וההוכחה – שזה האתגר הכי קשה, סימן ששם טמון הגרעין של יהדות."

עד כאן תמצית דבריו. דברים הנוגעים לאנשים ספציפיים – הושמטו.

טוב לשמים אורח
    ציטוט מתפעל מתמימות הקורא אמר: צפיה בהודעה
    לפני שמקבלים את ספרה כדא"ח, כמה הערות:

א. הספורים על היר"ש החזקה והרהורי התשובה תוך ביצוע העברות כיון ש"בעלה הכריח אותה" מזכירים את הספור על היהודי שביקש מהפריץ לכוון את האקדח ולהכריחו לאכול חזיר.

ב. היא מספרת על המקרים כטראומה נוראית, שמעתם מעולם על אשה שעברה טראומה מהסוג הזה ומספרת על המעשה כשמשפתיה נוזל ריר של הנאה?

ג. היא מספרת על קרוב משפחתה שגם לדבריה הוא חסיד אמיתי ואדם טוב ויר"ש, שכשהזהיר אותה מפיתויים השתמש בביטוי רחובי גס, זה נראה לכם סביר?

סוף דבר, קשה לדעת מה היה ומה העלתה מדמיונה ההוזה, ובכל מקרה הניואנסים שמתארים את משפחתה כמפלצות ואותה כנפש רגישה ואוהבת אלוקים, כנראה רחוקים מאד מהאמת.
    בנוסף לכל זה, היא מספרת שהיא מיוזמתה עשתה דבר דומה והיא נסעה עם חברה חילוניה לצימר כדי לקיים יחסים, והיא התאכזבה שלא הלך לה והיא כבולה לבעלה.

12. שלמה טיקוצינסקי מדווח ; מה קורה בימים אלה בחסידות גור

אז מה קורה בימים אלו בחסידות גור?

להלן תמליל מקוצר של שיחה עם חסיד גור שקיימתי היום. אדם פתוח ועירני, עוסק במקצוע חופשי, נמנה על משפחות האליטה הגוראית.

"זו שיחת היום בגור, אין ספק. אולם כרגיל יש מעגלים שונים של חשיפה ומעגלים שונים של תגובה. כל מי שקרא את ספרה של וינשטיין נפתח לדיון. כמה קראו את הספר? קשה לדעת, אבל הרבה מאד. נשים גוראיות קראו ובכו, זה עורר אמפתיה דווקא משום שהיא עשתה הבחנה בין אבא שלה לבין בעלה, לא השמיצה את כלל החסידות כי אם רק את התקנות, וציירה את סבלה של האשה. לכן יש קשב, ועכשיו מתחיל דיון. גם מי שדוגל בתקנות מתחיל לחשוב בקול שיתכן ובדור הנוכחי התקנות לא מתאימות לכולם.
    תבין, לגור יש את אותם מנגנוני ההגנה החרדיים, מי שתוקף כללית – מבטלים את דבריו ומוציאים אותו מהדיון. אם רוצים לחולל שינוי בגור, אסור לעשות את זה עם שנאה, צריך לתת להם להרגיש לבד עד כמה הם מגוחכים. לכן ספרה של נאוה וסרמן חלחל עמוק, דווקא משום שהוא הציב מראה, בנינוחות. כשאתה פוגש את הגוראים אחד על אחד אתה ממש מתרשם, הם אנשים ערניים ופתוחים, עברית טובה, מעורבות בחיים, אבל אין לך מושג מה עובר עליהם בביתם. תחשוב על צפון קוריאה, ככל שתוקפים את הרודנים, זה מחלחל, ככל שתוקפים את האזרחים – זה מקומם אותם ואנשים מתקפלים מול הביקורת. כשחילוני מצטט את הסטייפלר זה הכי מקומם, כי גם הסטייפלר נתפס כאויב פוליטי.
    עכשיו למה שהכי מרגיז אותי בשיח הזה, כחסיד גור: נוצר סביב הסיפור הזה שיח חילוני פמיניסטי, חמלה על האשה הגוראית המדוכאת בביתה. ובכן, לידיעתך ידידי, האמת היא שהגברים הם הם הסובלים הגדולים מן התקנות. החינוך בסמינרים בנושא זה הרבה יותר חזק מבישיבות של גור. על כל מקרה של ונשטיין יש מאה מקרים של גבר שלא מקבל את מה שמגיע לו, כיון שהאשה מחונכת חזק. גבר הוא גבר, והוא לא יכול לעמוד בפיתוי שיש לו אשה בבית.
    הנה סיפור: 'שויגער' גוראית מספרת לי לפי תומה, שחתנה כמובן אינו מדבר איתה, רק מילה אחת הוא אומר לה תמיד: תודה. והיא ממשיכה: אילו לא היה אומר לי גם את התודה הזו, הייתי יותר מרוצה ממנו! הסמינרים לבנות מחנכים כל היום לכיוון הזה, זו היהדות שלהם. כמו החינוך ל'בית של תורה' אצל הליטאים, וכאשר האברך הליטאי רוצה לצאת לעבוד – אשתו במשבר קשה מאד, כך בגור, אילו הבעל רוצה להקל מעט מן התקנות, אשתו במשבר קשה שבעלה 'מתקלקל'. אפשר בהחלט לומר שהנשים הגוראיות מדוכאות מינית מגיל מאד צעיר, אבל בידי נשים מחנכות, שהפנימו את המסר באופן קיצוני. בשיח גברי סגור נשמעו השבוע קולות שליפול על אשה כמו וינשטיין, שרוצה חיי אישות נורמליים, זו זכייה. בפרט שהמצב בגור כיום הוא שיש הרבה יותר רווקים מרווקות, זו בעיה עצומה. אם גבר צריך להתחנן לאשתו שתתרצה לו, הוא כבר בצרות. הרבה מהם יעדיפו שירותי זנות מאשר להתחיל בתהליך ארוך וממושך של ריפוי הזוגיות והאישות בבית.
    חווית הלילה הראשון של גוראי, ובעצם כל חצי השנה הראשונה, צובעת את כל חיי האישות בצבע דוחה מאד. כמשהו גועלי ומיותר, כי מאז ומתמיד יש מישהו שלישי בחדר, וירטואלית. זה מוציא את החשק לאשה, זה אונס מבחינתה, היא לא נהנית, תוסיף את החינוך להתנסות הזו – ואתה מקבל גועל. אין שם טיפת רומנטיקה, ולתמיד. הזוגות ש'נפתחים' הם רק אלה שמישהו מהם השיג מידע חיצוני על מין, בדרך כלל הבעל, שצופה בפורנו', אבל ברור שבמקרה כזה רומנטיקה כבר לא תהיה, ואם כן, היא תהיה מאד משונה. במקרים בודדים ממש זוגות הצליחו להשתקם ולבסס רומנטיקה ראויה. אני למשל, שנתיים לאחר הנישואין הלכתי למדריך ליטאי, שישקם לי מחדש את הבית. אחרת היינו חיים כמו כל קרובי משפחתי, זוג שכנים בחדר אחד.
    התורה הגוראית מתייחסת לגבר, הוא צריך להתקדש, והאשה צריכה רק לא להפריע. מה שקורה זה דבר מעניין: אם תתקשר האשה למדריך ותספר שהיא לא מחזיקה מעמד, יתגמשו איתה. אם הגבר יתקשר, לא יתגמשו איתו, כי מתפקידו לעבוד על ה'קדושה' שלו. ברור שהאשה היא קורבן, אלא שרובן אינן יודעות על כך, ואילו הגבר שיודע, הוא זה שסובל. אנשים לא מבינים את זה עד כמה הוא קורבן. הגוראי הממוצע אין לו שמץ של מושג שיש מקום להתיר הלכתית את מה שהוא לא עושה. לא קולטים שמדובר בחומרה, כי מביאים לו סימוכין מכל מיני ספרי מקובלים, רמב"ן ועוד. הוא לא לומד הלכות נידה, ולא סימן ר"מ בשו"ע, הוא רק מקבל הוראות ביום החתונה שמהיום והלאה הוא רק מקבל הוראות. רק שנתיים שלוש אחרי החתונה, הלמדנים שבחבורה לומדים הלכות אלה, וגם אז, רבים מהם לא מעמיקים בזה, כי 'אני לא רב ולא צריך לדעת את כל זה'.
    לגבי ההלוויה של וינשטיין: הרבי נאלם דום, הוא לא רצה לדון בזה כי תכל'ס אין לו מה לומר. אין תקדים לסיפור כזה, ואין לו אסטרטגיה מה עושים במקרה כזה. הוא מפקיד את הסיפור בידי המקצוענים שמקיפים אותו. צדקת ידידי בדבריך שכל המופע בהלוויה היה מתוזמר, יחצ"ן חסידי ידוע עשה את העבודה, הסביר להם איך עובדים מול ארגוני היציאה בשאלה, ומישהו מגבוה, אולי ליצמן, חילק הוראות. כרגע המצב הוא שגור הרשמית קולטת שיתכן וזה היה מוגזם שאשה תנאם בפני ציבור, לא יודעים בדיוק מי נתן את ההוראה, בהחלט היה אפשרי שבעלה יספיד ויעביר את המסר הדרוש.
    הסיפור הזה הוא מכה ל'בעלבתים' של גור, הפלג ה'תל אביבי' הוותיק שמשפחת אירנשטיין נמנית עליו. הדור החדש יותר, המוקצן, ובפרט ה'מדריכים', רואים בסיפור הזה הוכחה לצדקת הדרך: הנה אברך שהתחיל לזלזל בתקנות, תראו להיכן הוא הגיע. הם אומרים: למה שונאים את גור? כי כל הגויים שונאים את היהודים, החילונים את הדתיים, והדתיים שונאים את גור, והכל מאותו שורש, כי האמת מפריעה לאנשים. רודפים אותנו משום שאנחנו נוגעים בנקודה של היידישקייט, זה מה שרוצה היצר הרע, זו תמצית ה'יהדות' בלשונו של ה'בית ישראל', וההוכחה – שזה האתגר הכי קשה, סימן ששם טמון הגרעין של יהדות."

13. שלמה טיקוצינסקי ; אז מה קורה בימים אלו בחסידות גור?

חווית הלילה הראשון של גוראי, ובעצם כל חצי השנה הראשונה, צובעת את כל חיי האישות בצבע דוחה מאד. כמשהו גועלי ומיותר, כי מאז ומתמיד יש מישהו שלישי בחדר, וירטואלית. זה מוציא את החשק לאשה, זה אונס מבחינתה, היא לא נהנית, תוסיף את החינוך להתנסות הזו – ואתה מקבל גועל. אין שם טיפת רומנטיקה, ולתמיד. הזוגות ש'נפתחים' הם רק אלה שמישהו מהם השיג מידע חיצוני על מין, בדרך כלל הבעל, שצופה בפורנו', אבל ברור שבמקרה כזה רומנטיקה כבר לא תהיה, ואם כן, היא תהיה מאד משונה. במקרים בודדים ממש זוגות הצליחו להשתקם ולבסס רומנטיקה ראויה. אני למשל, שנתיים לאחר הנישואין הלכתי למדריך ליטאי, שישקם לי מחדש את הבית. אחרת היינו חיים כמו כל קרובי משפחתי, זוג שכנים בחדר אחד.

14. אני לא הייתי מעיז לפרסם כזה פוסט אפילו תחת שם אנונימי

לא מבין איך הוא מעיז

ננח אורח
    אוי ער שרייבט גיט

נעבך אין לי מי שיוציא אותם מהתסבוכת

זה נורא ואיום איך מתפתחת כת שאין לה יכולת לצאת מהברוך, אם היה שם ר'בה אחד גבר וחכם הוא יכול היה לפתור את הבעיה הבעיה שלהם שיש להם בדיוק ההיפך מר'בה חכם

חיים כהן אורח
    כמה אנשים קראו את הספר? אין לדעת, אבל נמנו כארבעים ושש אלף הורדות...

הצלה 10 אורח
    מרכז הענינים כותב היום כי הוגשו תביעות נגד משרד החינוך, נגד איגוד מנהלי הישיבות, נגד ראשי הישיבות על כך שלא לימדו אותם ליבה.
    העתון כותב, כי מי שעומד מאחורי התביעה הם קבוצה של פרחחים פורקי עול אשר עמדו עכשיו בראש מערכת ההשמצות נגד גור ,ונגד כל דבר קדוש בעם ישראל.
    האם יש מי שמפריע להם לחיות בתאוותיהם

פותח האשכול אשר פתח גם את האשכול, הקודם הוא ודאי מאלה אשר נאמר עליהם
    עבדא בהפקרא ניחא ליה.

אביבית אורח
    כאשר אני קוראת את הפוסט הזה אני נזכרת בדברים של אבי ז"ל על ההסתה בעתונות הנאצית בימי השואה.
    אני לא מבינה איך מקום כזה נותן במה לעוכרי ישראל.
    האם זה מקום לבני תורה?

19. האשמים הם לא החסידים (והחסידות)
    האשמים האמיתיים זה דווקא כלל הציבור ששונא חסידי גור שנאה עיוורת.
    חסיד גור שלא מתאים לו כל התקנות (-וזה לא כולם, פגשתי הרבה שדווקא גאים בהם,ואשרי חלקם) שרוצה לעשות שינוי בחיים יודע שאף אחד לא יעזור לו, לא משפחה ולא מכרים.
    בשכונה שלי לא נתנו לכמה חסידי גור להקים בית כנסת למרות שמדובר בקהילה מאוד גדולה!.
    וכך יש שתי אפשרויות: או להישאר בקהילה וקצת לסבול או לצאת ולהיות בודד..
    אני אישית מאמין שהייתי מעדיף להיות בקהילה (יש לזה המון יתרונות!) ולשלם מחיר אישי (לפחות למראית עין..) מאשר לחיות לבד: אין שידוך לילדים, אף אחד לא יעזור במקרה של צרה, ועוד הרבה דברים לא נעימים, יש גם הרבה חסידי גור שמעדיפים כך...
    אגב: אני לא חסיד גור ולא הייתי כזה.

תקונעס אורח
    די עם ההתבכיינות שנובעת מעיוות היהדות אצל גור עד שאתם בטוחים שהתקוענס שלכם זה תורה וממילא
    רואים בהאשמות נגדכם הסתה אנטישימית אתם חבורת אומללים שמישהו צריך להוציא אותכם מהשבי המר והנמהר

ציטוט אביבית אמר: צפיה בהודעה
    כאשר אני קוראת את הפוסט הזה אני נזכרת בדברים של אבי ז"ל על ההסתה בעתונות הנאצית בימי השואה.
    האם זה מקום לבני תורה?

21. מרכז העניינים הוא לא דעת תורה...
    אני מכיר חלק מהפרחחים שכותבים שם.

אם יש בעיות מותר לדבר עליהם, זה מעלה את הסיכוי שהם יפתרו.
    גם אם מי שמציף את הבעיות לא עושה זאת לשם שמים, זה לא אומר שהבעיות לא קיימות.
    אגב בישיבה אחת של גור ידוע לי שהספר הודפס בכמה עותקים, אני מאמין ששינוי עמוק אם יקרה צריך להגיע מבפנים.

האלב ציין אורח
    אתה טועה ומטעה.

מי שגאה בזה הוא אומלל שלא מדעת ואשתו אומללה פי שניים., הוא לא מקיים
    מצוות אלא עובר עבירה וקדושה לא יוצאת מהתנהגות אנטי הלכתית ואנושית

מי שיוצא משם יהיה בודד ואומלל. א"א לצאת משם כמו שא"א לצאת מהחרדיות ואולי הרבה יותר קשה מלצאת מהחרדיות
    (במקרה של חרדיות זה טוב שכך ובמקרה של גור לא. זה ההבדל הקטן אך הענק בין אמת לשקר.)

מי שלא רוצה את התקונעס מרגיש עבריין וזה משליך על חייו בכל התחומים כי הוא בטוח שהוא עובר עבירה גדול.
    לבד מכך הוא לא קיבל לא הדרכה הלכתית נאותה ולא הדרכה אנושית כיצד מתיחסים לאשה ולכן התוצאות של
    פריצת התקונעס הם רעות ומרות הן מבחינה הלכתית והן מבחינה אנושית. ואל תשכח שהנשים מחונכות לשמירת התקנות ולפעמים הם שממרות את חיי הבעל. שהופך לעובר עבירה. על חיי הנישואין אין צורך להכביר במילים

מעטים ובודדים הם אלו שגם פורצים את התקונעס וששני הצדדים מעונינים ושיש לשניהם את
    האינטלגנציה והחושים לדעת ולמצוא את הנתיב ההלכתי הנכון והנתיב האנושי לענינים אלו וד"ל

ציטוט hg1011 אמר: צפיה בהודעה
    האשמים הם לא החסידים (והחסידות)
    האשמים האמיתיים זה דווקא כלל הציבור ששונא חסידי גור שנאה עיוורת.
    חסיד גור שלא מתאים לו כל התקנות (-וזה לא כולם, פגשתי הרבה שדווקא גאים בהם,ואשרי חלקם) שרוצה לעשות שינוי בחיים יודע שאף אחד לא יעזור לו, לא משפחה ולא מכרים.
    בשכונה שלי לא נתנו לכמה חסידי גור להקים בית כנסת למרות שמדובר בקהילה מאוד גדולה!.
    וכך יש שתי אפשרויות: או להישאר בקהילה וקצת לסבול או לצאת ולהיות בודד..
    אני אישית מאמין שהייתי מעדיף להיות בקהילה (יש לזה המון יתרונות!) ולשלם מחיר אישי (לפחות למראית עין..) מאשר לחיות לבד: אין שידוך לילדים, אף אחד לא יעזור במקרה של צרה, ועוד הרבה דברים לא נעימים, יש גם הרבה חסידי גור שמעדיפים כך...
    אגב: אני לא חסיד גור ולא הייתי כזה.

נתי אורח
    ציטוט אביבית אמר: צפיה בהודעה
    האם זה מקום לבני תורה?
    כנראה שהמלחמה של השונאים דפק להם את השכל

זרביב אורח
    עד כמה שאני מבין הדברים שמביא הכותב הראשון הם מפרי עטו של החוזר בשאלה ישראל גרינהוז- ושמעתי היום שכרגע הוא סרסרור לדבר עבירה וד.ל.

25. ד"ר שלמה טיקוצינסקי בניתוח מבריק על כת גור ולקח פרשת וינשטיין

Shlomo Tikochinski
    גור – ניתוח – ולקח פרשת וינשטיין
    לפני 56 דקות · ציבורי
    מספרים, שכאשר נהג האדמו"ר ה'בית ישראל' לצאת לטיולו היומי ברחובות שכונת גאולה, פגש לעתים בבחורי ישיבת 'חברון', המטופחים והמבושמים, ונהג להגיב כלפיהם: "פוי, שטינקט ווי א מיידל" (מסריח כמו בחורה). הסיפור מלמד על אדמו"ר שלקח קשה את טראומת השואה, בה איבד כל משפחתו, ומאז החל לקדש מלחמה למען ה'קדושה' בישראל, קרי התרחקות קיצונית ממיניות. אינני רוצה להיכנס למישור הפסיכולוגי האישי שלו, אבל כל ימיו הטיף בתחום זה לחסידיו, שבאורח פרדוקסלי הלכו והתרבו בשנות השישים והשבעים.
    גור היא קבוצה עם פרדוקס לכאורה, לכן היא מעניינת. מצד אחד אנשיה נטועים היטב בעולם הזה, בפוליטיקה, בעסקים, בניהול, ממולחים ומהירי מחשבה, חריפים וחרוצים. מצד שני, יהדותם מכילה גדיעה של ענף מרכזי בחיי האדם: המיניות. לכאורה נראה שמדובר בתת-מגזר חרדי שיש בו מרכיבים מרנינים למדי, רובם אנשים עובדים התורמים לכלכלת המדינה, נשותיהם דעתניות למדי, כותבות עברית משובחת, צרכניות מותגים, ומנהלות משקי בית בורגניים בטוב טעם. כל אלה ממש לא עונים להגדרה של 'חסידות סגורה'. מאידך, מחסידות זו יוצאים הסיפורים הנוראים ביותר של שלטון החברה ביחיד, באשה, ציות ללא פשרות, כוחנות ודורסנות של האינדיבדואל. איך מבינים את זה?
    ההסבר נעוץ בסוציולוגיה. זו חסידות שמאופיינת בהתנהגות קבוצתית אחידה למדי, השפעת החברה על הפרט בולטת מאד, בהליכות, במנטליות, בשיח ובהתנהגות. זו חסידות שמצטיירת כדבוקה גברית הדוקה ופטרנליסטית, מרפק אל מרפק, כתף אל כתף, שילוב ידיים מול כל העולם, הרבה מאד גבריות (אותיות גר"ב), הרבה מאד התכנסות (מכנס), והמכנסיים – בגרביים ולא בכדי. יש בה לכידות בולטת, מעין משמעת צבאית, סודותיה הפנימיים הם סודות צבאיים, ניגוניה 'מארשים' צבאיים. אנשיה משדרים דחיפות, קוצר רוח, 'שארפקייט' בלשונם, תנועות חדות, הליכה מהירה, ידיים מאחורי הגב, עיניים מושפלות, דיבור נחרץ וקצר בלי הקדמות, שפת השטיבל הקשוחה היא שפתם גם ברחוב, בבית ובחדרי חדרים. מהירי מחשבה ומאיימים ברמיזה, זכר לשנינותם של ראשוני השושלת שהנהיגו את כל העדה באמצעות רמזים, מבטים, חצאי מילים.
    וכאן מגיעה ה'יידישקייט', קרי ההרחקה מן המין הנשי בתכלית הריחוק. חומה בינם לבין ה'יידענע', כינוי פטריארכלי נבזי למדי כלפי היהודיה המלווה את כל חייהם. ביום שנעשה הגוראי בר-מצוה הוא מגוייס לכל החיים לצבא ההגנה על המורשת והיידישקייט. נרכש עבורו כובע רחב שוליים בו יסתיר את מבטו מפני בנות המשפחה עימן שיחק עד אתמול. כל ה'יידענעס' עכשיו מעבר להרי החושך. אין הדהוד נשי בחייהם, רוך אסור מן התורה, חיבה אסורה מן היידישקייט. הם מדברים בעברית צחה ומהירה, ומנגד ססמאות הקרב נשתמרו ועודן מושמעות רק ביידיש פולנית קדושה. הגבריות המשימתית מן השטיבל נישאת על כתפי ה'קוזק' הגוראי גם אל המרחב הביתי, גם שם עליו להיות עטוי במעיל שחור ביתי מיוחד, לבל ישכח את תפקידו, מנין בא ולאן ילך עם תום משימות הבית. הנשים קולטות רק הד רחוק מעולם הגברים, מן היידיש, מן הקודים וההוראות. באחוות נשות-לוחמים אופיינית, הן תתכנסנה במרחבים נשיים כאשר הגברים ב'ביסמדרש' בימי חג ומועד, בפאות נכריות ובלבוש אלגנטי הן תענינה, תהנהנה, תבצענה, תכנענה, תגוננה, בגוף שלישי-רבים-נקבה-עתיד, בגוף מרוחק.
    אז מה עושים גברי גור עם עודף הטסטוסטרון הזה? הכל. באמצעותו הם משיגים כל דבר בחברה החרדית, כל משרה ציבורית, כל מבנה, כל תקציב, כל מפלגה וכל עמדת כוח הדרושה להם, מבית ומחוץ. באמצעותו הם יזיזו ענינים, יפתחו עסקים, ינהלו מערכות כספיות, ארגוניות, חינוכיות ופוליטיות. יתייצבו אל הדגל, אל הדחיסות גברית וה'שטופען' (דחיפות) בכל אירוע בו יופיע רבם, יגנו עליו כחומה בצורה, יגנו על עצמם מפני גופם, על גופם מפני גוף נשותיהם, ועל עיניהם ורוחם מפני כל מה שאינו 'יידישקייט'.
    חצרות חסידיות רבות מתאפיינות ביחסי הגומלין הללו שבין חיי החולין והפרנסה במשך ימות השבוע, לבין השבת הקדושה בצל קורתו של הרבי. זה משלים את זה, חווית ההסתופפות והמטען הרוחני שמקבל היחיד בשבת, מאפשרים לו את השהות המרוחקת מן האוירה החסידית במשך ימות השבוע. בגור זה נראה לי יותר מוקצן, ה'ארציות' של ימות השבוע חזקה יותר, ומנגד הטוטאליות של חווית ההשתייכות והנאמנות לחצר מועצמים יותר. זה פשר הפרדוקס. כנגד החופש האישי בתחומי העבודה והעסקים, הם מצויים תחת סט של תקנות מחמירות לא רק בתחום המיני, כי אם בתחומים שונים ומגוונים, כגון בהגבלת ההוצאות לשמחות, בבחירת מקום המגורים ועוד. מרכז השליטה בירושלים, הרבי וה'גנרלים' שסביבו, עוסקים ללא הרף ב'משמוע' עשרות אלפי החסידים ובני משפחותיהם.
    חשבתי רבות למה פרשיית אסתי וינשטיין עדיין מעניינת אותי. אולי הזדהות יתרה עם סיפור קורע לב של מישהי בת גילי, שהיתה שרויה בין עולמות כה שונים ומרתקים. יש כאן מה ללמוד, כיצד גישרו עמה הוריה, ומי שלא גישר – מדוע ואיך לא צלח הגישור. בהלוויתה התרחש ממשק מרתק ונדיר בין חרדיות לחילוניות. לא חדר המיטות מעניין אותי, כי אם המשחק הזה של פנים וחוץ, דרמה, דעות מכאן ומכאן, כאב פרטי וכאב קבוצתי, מה טיבה של גיבורה שמתה בקרב הפרטי שלה לאחר שהפכה אותו לציבורי, ומהי תגובת הציבור לכך משני צידי המתרס.
    שני כיווני הדחקה חרדיים נמצאו בפרשה זו: הראשונה היא הבכיינות החרדית הישנה והטובה. פובלציסטים חרדיים שלא פספסו את ההזדמנות להפוך את הפרשה להתגוללות על "כלל הציבור החרדי", ולתקוף בהתאם באמצעות כלי הביטוי שלרשותם. השניה, היא התגובה האוטומטית של רבים: 'מדובר בטרגדיה אישית, סיפור מורכב, עזוב'.
    ובכן, אם יש לקח מהסיפור הזה, הוא בעיקר במישור הקולקטיב הקרוב ביותר אל החלל. לקבוצה אידיאולוגית אין פריווילגיה להסתתר מפני ביקורת. אסתי ז"ל היא קורבן של 'כת' כהגדרתה, שלא הותירה בידיה שום ברירה. מתוך אהבתה לאלוהיה, כפי שחונכה להבינו, ומתוך רגשותיה האימהיים כלפי חינוכם התקין של ילדיה הותירה אותם בתוך החסידות מתוך שחשבה שזה מה שטוב להם. היא גם לא נימקה להם את המהלך, משום שלדבריה ההסברים יפגמו בטהרתם של הילדים ובמטרה שלשמה היא מותירה אותם שם.
    אלא שהתוכנית נכשלה. לא היא ולא ילדיה עמדו בזה. לפיכך, יש לומר בקול רם וברור: היא, ילדיה, בעלה לשעבר, כולם קורבנות של שיטה. נכון, ישנן חסידויות נוספות בהן יש תקנות מחמירות בתחומים אישיים, אבל אין כמו חסידות גור לשליטה קיצונית על כל איש ואשה החיים בתוכה. כוחה של הכת מהלך אימים הן על חבריה והן על פורשיה. חבורת הגברתנים המתוחכמים ידאגו שגם אם תבחר מישהי לצאת מן הכת, לא תצא בשלום.
    עוד יש לזכור, כי הנושא נדון רק באתרים החרדיים ב'אינטרנט הטמא', מאות אלפי חרדים וחרדיות שמעו על הענין רק במעורפל, יחד עם ההסתייגות שהסיפור מכוער ומלא 'תאוות', ושאין לעסוק בו והשם ירחם. נפש חולה הלכה אחר תאוותיה וזה לא ממש מענינינו. צו השעה הוא להמשיך, להתגבר ביראת שמים, ההגבלות והתקנות, להדק מנגנון, לבצר את המבצר. התוצאה: איש לא ישמע את קולן של הנשמות הכלואות שם עדיין, עד ליום מר ונמהר, שלא יבוא.
    כך כותבת אסתי בסיום ספרה:
    "רציתי שניפגש, שנהיה בשבתות כשרות למהדרין אצל ההורים שלי, אבל הרחיקו אותם ממני באכזריות. לאבא שלהם לא אכפת היה שיגזרו אותם לשניים, ולי לא נותר אלא למסור אותם באהבה למקום ששם ידעתי שיהיה להם ביטחון רב יותר. ספגתי לאורך שנים מכתבי נאצה מתינוקות, מילים קשות ונוראיות, כעס שמתנקז אליי בטירוף. וקיבלתי על עצמי באהבה את כל הקללות והגידופים, אחת מתוך זוג. אמא בלבד, כדי שיישאר לילדים היקרים שלי אבא 'מושלם'. נשארתי ה'משוגעת' היחידה, ואני גאה בזה בכל מאודי, למרות המחיר העצום ששילמתי. ...מיאנו להבין שחייבת להיות סיבה מספיק מוצדקת שאמא כל כך טובה ומסורה, מחליטה לעזוב ולא מספרת את האמת על מה שקרה... לא שכחתי אותם לרגע. התייעצתי עם טובי הפסיכולוגים ועשיתי כפי שייעצו לי: הנחתי להם, לתקופה. עד יעבור זעם. אבל הזעם לא עובר. הכעס שלהם הולך וגובר עם השנים ואני מקבלת דרישות שלום שאין שום פריצת דרך, שתוביל לרצון שלהם להבין מה קרה".
    קשה לשפוט. אסתי חמלה על נשמות ילדיה, אבל המסקנה המתגבשת היא שכנראה חמלה שאינה מותאמת לאמת הפנימית שלך אינה חמלה, היא רק מודחקת, ולבסוף הכל מתפוצץ בקול רעש גדול בצורת חיבור ספרותי נורא בסגנון 'תמות נפשי עם פלישתים'. בביקור ה'שבעה' שוחחתי עם בן זוגה של אסתי, והוא סיפר עד כמה היה לה חשוב לחולל רעידת אדמה בישראל, כזו שתניע את כל אמות הסיפים, והיא הצליחה, וכולנו עכשיו עובדים אצלה, לא משנה אם דעתנו כזו או כזו. ברוב ייאושה היא בקשה לבוא חשבון עם אנשים חיים, שאין להם דרך להתגונן אם לא באמצעות חילול כבודה וזיכרה, והיא הניחה שהם לא יעשו זאת. כדור השלג עוד עלול להמשיך בגלגוליו, אם לא יטופל היטב עכשיו, וייעשה כאן תיקון גמור. אינני יודע איך, וכולי תקווה שמעז ייצא מתוק ותעלה ארוכה לנפשות כלואות ומעונות כמותה.
    רק מי שחומל על עצמו הוא החומל גם על אחרים. לעתים החמלה היא לבוא חשבון בזמן אמת ולא להדחיק, כי מחיר ההדחקה עשוי להיות חמור יותר ולהשמיד את כל המעורבים. אסתי המסכנה הכניסה את עצמה למקום בלתי אפשרי, לגיהינום עלי אדמות, רק משום שבחרה שלא לנצל את זכות האפוטרופסות, שלא להסביר לילדיה מדוע נטשה, רק לגונן עליהם ועל האיש שהרס את חייה. היא שרדה רק ברמה של חיה פצועה, את נפשה הצילה, אבל רק לזמן מוגבל. זו הטרגדיה. לכל בעיה ולו הסבוכה ביותר יש פתרון, אם רק תטופל נכון, עם עזרה נכונה, עם מבט פנורמי על כל התרחישים האפשריים, עם חמלה אמיתית.
    https://m.facebook.com/notes/shlomo-...78999188806370

החסידה שמתחסדת אורח

"אנוכי ולא יהיה לך "
    לגבי השקרים
    לא הייתי מפרסם שמות.
    קרן נוסבוים .ועד הרבנים
    שוב, שקרים על קרנות על שמות משפחה הקשורים לגב' המנוחה ע"ה, חבל.
    לפחות תבחרי שמות משפחה שאינם קשורים לנושא.
    דבר נוסף,
    מעולם לא אמרתי שקבוצת גור היא הקבוצה הכי נוחה לציבור.
    אמת ויציב, גור שתלטנים. בטירוף.
    מה זה קשור לצורת חיי המשפחה שלהם, המתנהלים כך בהוראת רבותיהם.
    כל טוב.
    ואת החסידה (יא,יט)
    למה נקרא שמה חסידה? שעושה חסידות עם חברותיה (חולין סג) אם יש בחסידה מעלה גדולה- זו שעושה חסד עם חברותיה, אז מדוע החסידה נחשבת טמאה, והלא מן הראוי שתהיה כשרה? בעל חידושי הרי"ם מסביר: מאחר שהיא עושה חסד רק עם חבורתיה ולא עם אחרים- היא באמת טמאה"..
    ומכאן מוסר השכל לאדם שצריך לעשות חסד עם כולם, בין שחבירו, ובין שאינו חבירו.

צדיק גם אם תגיד אלף פעמים שקר זה לא ישנה את המציאות.
    אני מזמין את כל אחד מחברי הפרום הנכבדים להתקשר ולברר על הקרנות הנ"ל אם הם קימות ולתרום.
    אף אחת מהקרנות לא קשורה למנוחה. אין לי מושג למה אתה נלחץ מזה שיהודים עוזרים אחד לשני גם אם הם לא מאנ"ש.
    ולגבי ענייני קדושה בגור אם טוב להם כך, אני בעד . רק חבל שהמציאות מראה אחרת .ואיפה שלוחצים במקום אחד זה מתפרץ במקום אחר.
    והאמת שרובם לו ממש שומרים על התקונעס.
    לדעתי יש הרבה מה ללמוד מגור.על אחדותם, וכן על ויגבה ליבו בדרכי ה' שהם לא בושים ביהדותם ובחרדיותם, כמו שיש היום כמה פלגים וחסידיות שיש להם הרגשת נחיתות כלפי החילונים ומחניפים להם,

הצלה 10 אורח

גור זה רק חלק קטן מן הסיפור

גור זה רק חלק קטן מן הסיפור - מתוך מחלקה ראשונה

לא רק שם [צילום: קובי גדעון/פלאש 90]
    אם המאולצת להתנתק מששת בנותיה הוא מקרה קשה, קשה מאוד על-פי הידיעות שמתפרסמות ייתכן שיש בסיפור אף היבטי התעללות עם זאת ההיבטים האישיים והמשפחתיים של משפחה ספציפית שעלתה על שרטון אינם מוקד הבעיה
    ▪ ▪ ▪
    מהן ההשלכות של פירוק משפחה בסקטור החילוני? האם לחילונים לא אכפת מהילדים שלהם? ובכן, בשנת 2012, במסגרת דיון בכנסת העלתה קבוצת אבות המנושלים מילדיהם את המספר 150 ככמות הגברים המתאבדים בשנה במהלך גירושים בהם נלקחים מהם הילדים. הדעה המקצועית הייתה הרבה יותר מתונה. "רק" 35. שמעתם? "רק" 35 גברים מתאבדים בשנה עקב מה שהם עוברים במהלך גירושים כאשר עיקר הנטל הוא עלילות האלימות וההפרדה המאולצת מן הילדים.

והסיפורים המזעזעים האלה, בין אחד לשני מתאבדים בחודש לפי סברה אחת לבין שלושה מתאבדים בשבוע לפי סברה אחרת לא עושים כותרות, לא הופכים לשיחת היום.

ואם יש לנו בין עשרות למאות מתאבדים בשנה במהלך גירושים ומריבה על משמורת הילדים מה פתאום קיבלה הפרשה האחרונה הד תקשורתי כל כך רחב?

1. כי המתאבדת היא האם ולא האב, כמקובל (בדרך כלל האב מופרד מילדיו ולא הפוך).
    2. הדלתשיו"ת, חרדית לשעבר, חסידת גור לשעבר.
    3. הפרידה מהילדים על-רקע הפרידה מן הדת.

ואולי אולי הסיפור הזה יהווה פתח למבט רחב יותר על התאבדות במהלך גירושים? אבל אין לכך כל סימן. העיתונות בישראל מתמקדת בסיפור האישי הקשה של אסתי וינשטיין ז"ל ומתעלמת לחלוטין מעומקה של הבעיה ורוחבה, בחברה החילונית דווקא. נוח לנו לראות את הבעיה הזו כאילו היא לא בחצר שלנו אלא בחצר של הרבי מגור.

פרי עץ הדעת

העיתונות והחברה בישראל טומנות את הראש בחול, בבחינת הבעיה היא של קבוצת שוליים הזויה, בני כת נידחת מעבר להרי החושך, בעוד שעיקר הבעיה הוא כאן, מעבר לפינה של כל אחד ואחת מאתנו.

עוד עוול אנו עושים לחברה בישראל, בהתייחסותנו ספציפית לחסידי גור.

דבר אחד מרכזי אמור להיות לחברה בישראל נגד הקבוצה המכונה חרדית, והוא מניעת השכלה כללית מילדיהם. האיסור החל על בני הקהילה מלאכול מפרי עץ הדעת, מה שעשתה חווה בגן עדן, ומה שעשה בעלה אדם, בניגוד לדרישתו המפורשת של הקב"ה, ובניגוד לאיום הברור שיהרוג אותם, לא עושים מאות אלפים של אנשים כאן בישראל. הרבנים מפחידים אותם הרבה יותר מהקב"ה בעצמו. הם לא לומדים מקצועות חופשיים, ואף אם למדו בעבר הם מונעים מילדיהם מללמוד מקצועות חופשיים.

וזה שורש הרע. העדר הלימוד, הוא זה שסוגר את החברה בגטו חברתי ותרבותי, וגורר אחריו את שאר הרעות החולות, אי-שירות בצבא, אבטלה, עוני, תמיכות.

איך אמר הנחש אז בגן עדן "כִּי, יֹדֵעַ אֱלֹהִים, כִּי בְּיוֹם אֲכָלְכֶם מִמֶּנּוּ, וְנִפְקְחוּ עֵינֵיכֶם; וִהְיִיתֶם, כֵּאלֹהִים, יֹדְעֵי, טוֹב וָרָע". לרבנים זה לא מתאים. הם רוצים עדר עיוור אשר יוכלו לעשות בו כרצונם. הם רוצים אנשים שאינם יודעים להבחין בין טוב לרע, ויקשיבו ללא עוררין לדעת הפוליטיקאים והרבנים שלהם.

וכאן אין מדובר רק בחסידי גור אלא בקבוצה הרבה יותר גדולה של חרדים אשכנזים ומזרחיים גם יחד.

לקיים צוואת המתאבד אורח

המרחק בין פתיחת העיינים לפתיחת הר..

לקיים את צוואת המנוחה.
    אין שום סיבה לא לקרוא את דברי אסתי, הם לא נכתבו כנגד הציבור החרדי או הגוראי ואפילו לא נגד בעלה או משפחתה,
    אל תאמינו לשקרים ולהיסטריה שאליבא ואחרים יוצרים, אתם לא צריכים מתווכים לא הוגנים לקרוא את הטקסט.

אם התקנות היו הסיבה לטרגדיה שלה היא לא הייתה משאירה את הבנות אצל אביהן,היא הייתה נלחמת כלביאה לקבלן והייתה מקבלת אותן כפי שהעיר בצדק עובדתי, היא הרי ויתרה עליהן למען טובתם [חיים עם התקנות ] היא ממש לא חשבה כמו אליבא, שמנסה לדחוף את האגנדה הפרטית שלו על גבי המנוחה,

כל מי שקורא את הטקסט רואה שהדבר זניח כולה שורה או שנים [גיחוך על התקנות ולא יותר]אם זאת הייתה הסיבה אני בטוח שהיינו זוכים לקבל לפחות את אותו מספר דפים כמו התאורים המיניים...

מדובר בספר מוסר, בוידוי שכולו חשבון נפש שהמוטו העולה ממנו הם הדברים שהיא בעצה כתבה, "המרחק בין פתיחת העינים לפתיחת הרגליים" הוא קצר ביותר, היא אולי לא קראה לספר בשם הזה כי היא חששה מצדקנים מעושים כמו אליבא, אבל כל מי שיקרא את הספר יבין שדברי חז"ל חיים וקיימים לעולם, היום אומר לו כך מחר כך ולמחר אומר לו לך עבוד ע"ז,
    אני מניח שהיא לא נתנה לספר את השם "העינים רואות והלב חומד וכלי המעשה גומרים אותך" כי זה ארוך מדי, אבל זה הספר על רגל אחת!!!

לגבי אמינותו כדמדומה לי שהיא כותבת על חנייה תת קרעית בדיזנגוף סנטר[שהיא חיפשה בו מקום באחד מהבילויים שלה] בעוד אין חנייה תת קרקעית שם . אולי הפרט השולי הזה יכול ללמד אותנו על הכלל.

לא משנה אם הסיפור היה או רק משל,אל תתנו לנרטיב של היצה"ר מקום בלבכם אל תתנו לארגון הלל לשחק לכם במוח,
    ברור לנו שהם לא היו שותפים ומודעים ליצירת ספר "המוסר "הזה, כי אחרת היו מונעים ממנה להתאבד כי הם עוזרים אחד לשני כדברי האנתרפולוג החובב

אני מאמין להם שהם לא היו מודעים לרצונה להתאבד ולהוציא את הספר חברים לא היו מעיזים להוציא ספר שבו האמא טוענת שהיא מעוניינת להסביר למה היא שברה את הנישואים ועזבה את הבית בגלל שהמלפפון שהיא קיבלה לא היה בגדול שמדריכת הכלות הסבירה לה

בני אורח

חסיד שנטש את הדת ולא רואה את בנותיו: "גרושתי החרדית צודקת"

חסיד שנטש את הדת ולא רואה את בנותיו: "גרושתי החרדית צודקת"

הוא בן לחסידות גדולה שנטש את העולם החרדי ובכך שילם מחיר יקר: את בנותיו הוא לא רואה מזה כ-14 שנים • למרות זאת הוא מפתיע: "גרושתי צודקת לגמרי, פגישה שלי עם ילדים עלולה לגרום להם נזק" • "עד היום יש ימים שאני ממרר בבכי, אבל כל מי שגדל כחרדי מכיר היטב את הקונספט ויודע מה ההשלכות. התלונות לא באות ממקום של הפתעה"סיפורה הטראגי של אסתי ויינשטיין, שנטשה את העולם החרדי, טלטל לא רק את העולם החרדי.

גם הציבור החילוני תהה, על בסיס אינפורמציה חלקית שסיפקו כל התקשורת: איך מנתקים אם מבנותיה? איך מאפשרים לפערי הדת להפריד בין בני משפחה ובכך להוביל אשה אל מותה?

דוד היה בעבר חסיד של אחת החסידויות המרכזיות והגדולות בארץ. גם הוא בחר לנטוש את הדת. אולם, למרות שהוא לא ראה את בנותיו החרדיות זה 14 שנים (פי שניים זמן מויינשטיין), הוא מבקר בחריפות את התנהלותה וטוען, למרבה ההפתעה, כי גרושתו החרדית צודקת בצעד שנקטה, כאשר הפרידה בינו לבנותיו.

תפקידי מפתח

דוד נולד לפני 35 שנים במשפחה שבניה ניהלו תפקידי מפתח בכירים ביותר בחסידות. הקירבה שלהם לאדמו"ר היתה בלתי אמצעית, כך שאיש לא הופתע שבגיל 18 הוא נישא למשפחה חשובה אחרת בחסידות.

שלוש שנים מאוחר יותר עזב דוד את הבית, ובאותו יום בו העניק גט לאשתו, עזב גם את הדת באופן רשמי.

"קודם לכן כבר הייתי מרדן, הבנתי שהדת אינה פונקציה בשבילי, אבל את החותם הרשמי של היציאה מהעולם בו גדלתי עשיתי באותו יום".

• איך המשפחה קיבלה את זה?

"הם התנתקו ממני לחלוטין. ההורים שלי לא דיברו איתי יותר, בני המשפחה של רעייתי כמובן גם לא דיברו איתי, ואף אסרו עלי לראות את הבנות.

"ניסיתי לקבוע פגישות עם אבא שלי, כדי לשוחח אתו, אך בכל פעם, יום קודם לקיומה של הפגישה, הוא בחר לבטל אותה".

האב השבור אפילו לא פנה לבית הדין על מנת שאלה יאלצו את גרושתו להסדיר פגישות בינו ובין הילדים.

ממשפחת חמיו, אנשים בעלי רשת ענפה של קשרים, מסתבר, הבהירו לו כי אין כל 'קייס', וסיכוייו לזכות בבית הדין אפסיים. במשך שלושה חודשים שכב הצעיר, או כפי שהוא מכנה זאת 'נזרק', בלי תקווה בשכונת התקווה בתל אביב.

הוא היה מלא בשנאה למגזר החרדי, כאב את הנטישה, והיה מריר על מצבו הנורא. אלא שאז הוא אסף את עצמו, המשיך בחייו, ולמרבית ההפתעה הבין כי אין לו כל טענה על בני משפחתו.

• איך זה ייתכן, אתה הרי לא רואה את הבנות שלך?

"כאשר אתה יוצא מהעולם החרדי אתה חייב להבין שיש לזה מחיר. כל מי שגדל בעולם החרדי מכיר היטב את הקונספט ויודע מה הן ההשלכות של הצעד שהוא עושה. התלונות שלו לא מגיעות ממקום של הפתעה.

"משפחה חרדית לא יכולה לאפשר לילדים שלה להמשיך ולהיפגש עם הורה לא דתי ולייצר בלבול בחינוך שלהם. הדבר הזה עושה בעיקר נזקים. אני רציתי את החופש שלי, ומתוך הכרה ברורה הסכמתי לשלם את המחיר תמורתו".

• האם הנזק לילדים חמור יותר מחוסר ההיכרות שלהם את אביהם?

"לטעמי, כן. גם בחינוך החילוני יש יתרונות ויש חסרונות, אי אפשר לקחת רק חלק ממנו, זו עסקת חבילה".

האשה שהפתיעה

עם השנים פגש דוד בחורה חילונית ודרש ממנה דבר אחד: שמירת שבת,

"חשוב היה לי שילדי החדשים ידעו מה זה שולחן שבת, מה זה קידוש, משפחתיות".

לזוג נולדו שלשה ילדים, וכעבור שנים ספורות התרחש תהליך מפתיע. רעייתו החילונית החלה להתקרב לדת, ומשכה אחריה את בעלה שרק נטש אותה שנים ספורות קודם לכן. "היום אנחנו דתיים, לא חסידים, אבל שומרי מצוות. ילדי לומדים בחב"ד ואשתי עם כיסוי ראש".

לדברי דוד, דווקא החזרה שלו חיזקה אצלו את ההבנה של הריחוק מן הילדים: "אפילו היום אני מרגיש שילדי בבית הספר הדתי שלהם ניזוקים מילדים של חוזרים בתשובה, למשל, שעולם התוכן שלהם שונה משלנו. ילד לומד בקלות מאחרים ואינו מבין את ההבדלים הדקים שאנחנו מבינים בקלות".

• מה היתה הטעות של אסתי ויינשטיין, לדעתך?

"אינני מכיר אותה באופן אישי, אבל לטעמי, היא קודם כל היתה צריכה ללכת לטיפול כדי לא להוציא את כל הכעס שלה החוצה. גם אני חשבתי בזמנו לכתוב ספר כנגד העולם החרדי, גם אני כעסתי וסבלתי.

"עד היום יש לי ימים שאני ממרר בבכי על בנותי, אבל אז הבנתי שעלי לקחת אחריות על ההחלטות שלי. יש חוקים ברורים לעולם הזה, וכל מי שמתנהל בו צריך ומוכרח להכיר בהם".

• היו טעויות בחינוך שלך כילד?

"בחסידות בה גדלתי היחס לילדים היה נורא. לא ידעו איך לטפל בכל מי שסוטה מן הדרך. אני חונכתי בנוקשות, הרביצו לי, הוציאו אותי מהבית. לא היתה תקשורת ולא הבינו שילד שאינו מתאים למסגרת דורש טיפול אחר.

"היום יש שינויים גדולים גם בחסידות. יש שיח עם פסיכולוגים, אימהות יכולות לדבר על הקשיים שלהם, ומפותחות תכניות חינוך לילד החרדי".

בשבועות האחרונים הופתע דוד כששמע שהאדמו"ר בעצמו ציווה על בני משפחתו להיפגש אתו, והוא מנסה לפתוח בהליך של התקרבות מחדש, שבסופו יתאפשר לו אולי לפגוש בבנותיו.

הוא לא מנסה לדחוק את הקץ ומקבל בהשלמה את כל שיגזר: "אני מקווה שיכירו אותי יותר ויראו שחל בי שינוי".

30. איך האדמור ידע איך בחורה מתבשמת?
    וצ"ל שזה רוח הקודש.

31. יאמר ברורות!, כבוד קדושת הבית ישראל זיע"א חייב להשמר!!, הדיון הפתוח בתקנות המשונות יכול להמשך במלא עוזו, כל זאת מבלי לגרוע כמלא נימה בכבוד הגה"ק זיע"א, הן אמת, בדורות האחרונים אדמורי בית גור אינם אלא קלגסים ארורים, ואולם זאת למודעי: עד הסתלקות הבית ישראל, החסידות התפארה בגדולי עולם שהיו לראשיה!

אביחיל אורח
    ציטוט מים עמוקים אמר: צפיה בהודעה
    יאמר ברורות!, כבוד קדושת הבית ישראל זיע"א חייב להשמר!!, הדיון הפתוח בתקנות המשונות יכול להמשך במלא עוזו, כל זאת מבלי לגרוע כמלא נימה בכבוד הגה"ק זיע"א, הן אמת, בדורות האחרונים אדמורי בית גור אינם אלא קלגסים ארורים, ואולם זאת למודעי: עד הסתלקות הבית ישראל, החסידות התפארה בגדולי עולם שהיו לראשיה!
    התקנות האלה הם לא תקנות של הבית ישראל,הם כפי שכותב הסטייפלר מדורות קודמים, ועל כך גאוותנו.
    מי שרוצה לשכב בקברות התאווה שיעשה מה שבא לו

33. באמת מספיק!!! דייייי נמאס!!!
    נערך לאחרונה על ידי דודין; 04-07-16 בשעה 20:01. סיבה: נכתב בטעות דחייה פשוט דיייי

הצלה 10 אורח
    לא חושב שראוי לתת פה במה בפורום לגרינהויז הנ"ל
    הוא התפקר מחלל שבת אוכל נו"ט בועל נידות ועוד.. .
    ועושה ליצנות מכל דבר ביידישקייט

היה מאוד טוב אם הנ"ל היה מגלח את זקנו כי בחזות הנוכחיתו הוא נראה עדיין חרדי לצערינו.

הצביעות של התשקורת אורח
    הטרגדיות בשרות התקשורת / דב הלברטל
    ממש הוליווד. גם אישה. גם חרדית. גם חזרה בשאלה. גם נעלמה. נמצאה לאחר ימים מותחים שלשתי טרגדיות התרחשו בימים האחרונים. התאבדותה של אסתי וינשטיין, ורציחתם האכזרית של הנערה אריאל ומיכאל מרק. התאבדותה של וינשטיין, הפכה למה שמוכנה טלה-נובלה. סוג של סיפור אקזוטי, שהמדינה אהבה לדבר עליו. מבחינתה של התקשורת, בעיקר החילונית, אך לא רק זו, היה כאן מוטיב של סרט טרגי.

ממש הוליווד. גם אישה. גם חרדית. גם חזרה בשאלה. גם נעלמה. נמצאה לאחר ימים מותחים של חיפושים כשהיא מתה. התאבדה. השאירה מכתב. מה יותר צבעוני מזה? התקשורת עטה על זה. סיפור אגדות לילדים, סוחט דמעות.

אין ספק, מדובר בטרגדיה. אבל הדברים הרבה פחות אקזוטיים וצבעונים ממה שהשתקף בתקשורת. הרי מדובר באשה חרדית, אם לשבע בנות, שחזרה בשאלה ונטשה את בנותיה, את משפחתה ואת קהילתה. לא רק שהפכה לחילונית, אלא הצטרפה לארגון המסית ומדיח של החוזרים בשאלה.

ועוד הוסיפה חטא על פשע בהתאבדותה. המשמעות של התאבדות זו, היא רציחתה של עצמה. היא פשוט רצחה את עצמה. אין פה שום דבר אקזוטי, אלא רק רצח. היא גם כתבה ספר המעודד בעצם לצאת בשאלה. אופן עזיבתה את הדת, והתאבדותה, הן שתי סיבות אפשריות שלא לשבת עליה שבעה. חיפושים כשהיא מתה. התאבדה. השאירה מכתב. מה יותר צבעוני מזה? התקשורת עטה על זה. סיפור אגדות לילדים, סוחט דמעות (טור)אבל התקשורת המסיתה, הייתה מלאת חמלה כלפיה. כאילו לא היא זו שבגדה בעמה, מולדתה ובבנותיה. כאילו היא נבגדה. נעזבה על ידי משפחתה. עלובת החיים. וכמה שהתקשורת האדירה את ביתה היחידה שחזרה אתה בשאלה. גיבורת השבוע. איזו תבונה ורגישות שיוחסו לה. ענקית הרוח.

לא היה כל איזון לעיוות התקשורתי הזה, שניצל את הטרגדיה להתגולל על עולם ההלכה ועל חסידות גור. אמר לי אברך חשוב מאוד, שטוב שהיא התאבדה. כי לא רק שעזבה את דתה, אלא גם הדיחה אחרים. זו אמירה קשה, אבל יש בה כדי לאזן את הרגישות והאהדה שהופגנו כלפיה, יחד עם ההסתה כלפי חסידות גור.

גם הלוויה סוקרה כאחד מסיפורי האגדות. מעין סיום קלאסי של סוף טוב הכול טוב. הסבתא החרדית התחבקה עם בנה ונכדתה החילונים. כולם התחבקו זה עם זה. היו פרחים. שירי רגש חילונים. איזו אידיליה. החרדים מכילים את החילוניות. כמה שהיה טוב. אולי היא בכלל ציוותה בהתאבדותה את חילונה של החרדיות.

גם רציחתה של הנערה אריאל נוצלה מיד לצרכים פוליטיים. עוד לא יבש הדם מחדרה, וכבר קרובת משפחתה קראה לעלייה להר הבית. הרחבת ההתנחלויות בשרות רציחתה של אריאל. כאותה אישה שכולה בצוק איתן, שקראה בכינוס המוני לנסיגה מהשטחים. התחושה היא, שכהה הכאב האוטנטי על הנפשות שנרצחו.

מסתבר שבעידן שלנו, הנרצחים והמתאבדים מצווים לנו במותם בעיקר את המניפולציה והפוליטיקה

חגי אורח
    לאחר שקראתי חלק מהספר,ולאחר שראיתי את התוכניות בתקשורת, אין ספק, היה צריך לאשפז אותה.
    זה היה מחלת נפש

הצלה 10 אורח

תקנות גור כפי שמתפרסם עכשיו בח"ח

רשימת התקנות של חסידות גור

1) מותר ומצוה לצאת לעבודה ולפרנס

2) מותר לשם כך ללמוד מקצוע

3) ניתן ללמוד גם מקצועות חופשיים כמו ראיית חשבון ועריכת דין

4) אין עבודה המבזה את בעליה. אפשר גם להיות עגורן צריח

5) אין לעסוק בקבצנות

6) מאז ומתמיד קשר חזק לארץ ישראל

7) אפשר לדבר עברית, אין קדושה ביידיש

8) לא לקבל את האידיולוגיה הציונית אך גם לא לרדוף אותה

9) אין להשתתף בהפגנות העדה החרדית ודומיהם

10) אפשר ללכת לצבא (באישור האדמו"ר)

11) אפשר גם לשרת בקבע (כנ"ל)

12) בעבודת ה' – להקדיש את מירב הזמן לעבודה האינטלקטואלית (לימוד תורה) ואת השאר (תפילה, טבילה וכו') עושים בזריזות.

13) חתונות – גם של עשירים ייעשו בצניעות

14) מגורים לצעירים (גם עשירים) יהיו בערי הפריפריה.

15) (לנשים) מותר להיראות יפה ומטופחת.

16) (לנשים) גם נשים יכולות לעבוד בתפקידי ניהול - מנכ"ל וכו'

גורנישט אורח
    הגיע הזמן שיצילו את הציבור מהכת הזאת רובם שם סובלים ושותקים נא לא להוריד מסדר היום פיקוח נפש!!!

nhfk אורח
    ציטוט גורנישט אמר: צפיה בהודעה
    הגיע הזמן שיצילו את הציבור מהכת הזאת רובם שם סובלים ושותקים נא לא להוריד מסדר היום פיקוח נפש!!!
    בהחלט, התקנות מפריעות לפעילות של בעלי עבירה

רוני אורח
    ציטוט سمير אמר: צפיה בהודעה
    אוסדיטשר זה לא מישהו שהייתי קונה ממנו מכונית משומשת. ודאי שלא מאמין לו כשנשורי הסיפור חרדים.
    מעניין מה יהיה לו להגיד על האנס, שאנס ילדות בירושלים אשר לקח את ההגנה עליו.

הפה מסתובב אצלו בהתאם לתשלום

41. ציטוט הצלה 10 אמר: צפיה בהודעה
    רשימת התקנות של חסידות גור

1) מותר ומצוה לצאת לעבודה ולפרנס

2) מותר לשם כך ללמוד מקצוע

3) ניתן ללמוד גם מקצועות חופשיים כמו ראיית חשבון ועריכת דין

4) אין עבודה המבזה את בעליה. אפשר גם להיות עגורן צריח

5) אין לעסוק בקבצנות

6) מאז ומתמיד קשר חזק לארץ ישראל

7) אפשר לדבר עברית, אין קדושה ביידיש

8) לא לקבל את האידיולוגיה הציונית אך גם לא לרדוף אותה

9) אין להשתתף בהפגנות העדה החרדית ודומיהם

10) אפשר ללכת לצבא (באישור האדמו"ר)

11) אפשר גם לשרת בקבע (כנ"ל)

12) בעבודת ה' – להקדיש את מירב הזמן לעבודה האינטלקטואלית (לימוד תורה) ואת השאר (תפילה, טבילה וכו') עושים בזריזות.

13) חתונות – גם של עשירים ייעשו בצניעות

14) מגורים לצעירים (גם עשירים) יהיו בערי הפריפריה.

15) (לנשים) מותר להיראות יפה ומטופחת.

16) (לנשים) גם נשים יכולות לעבוד בתפקידי ניהול - מנכ"ל וכו'
    בהחלט רוב הדברים כאן ראוי להערכה!
    אין ספק בכך.

דברי חכמים אורח
    כמדומה שהנושא מוצה דיו.
    אודה אם המגיבים הנכבדים יעברו לאשכול של:
    שלושת מציתי תחנת הדלק בבני ברק.

יוניגרין אורח
    לא רק אסתי וינשטיין: מי יציל את הילדים שסובלים מניתוק קשר הורי?

הטרגדיה של אסתי וינשטיין ע"ה, שלא עמדה בנתק משש מבנותיה, אמורה להציב עוד תמרור אזהרה: המוני ילדים חרדים שעברו הליך גירושין סובלים מניתוק קשר מצד אחד ההורים • מי יכול לדעת מתי הם יתרסקו?

יוני גרין ל' סיון התשע"ו / 06.07.2016 00:44

שבוע עבר מאז סערה המדינה בעקבות הטרגדיה של אסתי וינשטיין ע"ה, חסידות גור שנטשה את הדת, וגופתה נמצאה כשבוע לאחר שנעלמה, אחרי שלא עמדה בנתק משש מבנותיה במשך כשבע שנים.

אבל אסתי וינשטיין היא לא היחידה. ישנן נשים לא מעטות שעדיין חיות יום-יום סיפור דומה.

מצד שני, ישנם גם ילדים הסובלים מנתק שכפה עליהם אחד ההורים. כזה הוא אבי, ילד חרדי המתגורר בעיר חרדית גדולה במרכז הארץ.

סיפורו של אבי הוא סיפור הפוך ב-180 מעלות מהסיפורים המוצגים ברשתות החברתיות בימים אלו. ילד שגדל עם הרבה אהבת אם, אבל עם אמא בלבד, אבל עם אבא ש"לא רוצה בי".

כשהיה אבי בגיל 10 החל עבורו מחול השדים.

במשך כמה שנים ניסה האב להילחם כדי לקבל את המשמורת על הבן. כשהבין שבית הדין לא ייענה לדרישתו, וכי הגירושין יסתיימו בהסדרי ראייה בלבד, הוא "חתך בין לילה", כפי שמספרת מירי. "פשוט נעלם מחיי הילד. אחרי דיונים שהתפרסו על פני כמה שנים, במהלכם סיפר לבית הדין שוב ושוב עד כמה חשוב לו הילד, כמה הוא אוהב אותו וכמה טוב יהיה שהילד יגדל דווקא אצלו, פתאום הוא החליט לנתק את הקשר איתו".

השיחות של הילד עם פקידות הסעד היו חסויות. לאב לא היה מושג מה אומר שם הילד. "אולם כשקרא את החלטת בית הדין בעניין המשמורת על הילד וקלט שהילד בעצם בחר לגור עם אמו, זה היה סוף הסיפור מבחינתו", מספרת מירי.

באותה עת קרב מועד בר המצווה של אבי.

מירי נערכה לערוך לו אירוע מכובד. הילד התיישב להכין הזמנה אישית לאביו. "הוא קישט את ההזמנה, כתב עליה הקדשות אוהבות, והתחנן לראות את אביו ביום שמחתו. שעת האירוע, החברים החלו להתכנס באולם, אבל האבא איננו".

מירי זוכרת עד היום את אותו יום מר. "אבי יצא מהאולם וחייג לאביו. ענתה האישה לה נישא.

"'אבא שלך לא יכול להגיע לבר המצווה שלך, הוא בעבודה', אמרה לו. הילד נשבר, התרסק, החל למרר בבכי. מאז חלפו שנים, הילד ניסה פעמים רבות לשגר שליחים, להתחנן, פעם אפילו הגיע בסמוך אל הבית בו מתגורר אביו, שלח מישהו לשאול אם אפשר להיכנס, אך נענה…בשלילה".

"בסיפור הזה, בניגוד לסיפורה של אסתי ויינשטיין, שני הצדדים חרדים. בסיפור הזה, בניגוד לסיפורה של אסתי ויינשטיין, ההורה הוא שנטש את בנו.

"בשני הסיפורים המדינה מרימה ידיים ומגלה אזלת יד מול מעשים, שהם – כך אני חושבת – בגדר פשע".

הסיפור של אבי לא יסתיים באורח טראגי. שכן, אבי הוא כיום תלמיד ישיבה, המאמין ויודע שהכול מה', ושרעים וטובים יש בכל חברה, חרדית כחילונית. רק הזעקה שלו תישאר לנצח בליבו.

אבל מה עם כל אותם ילדים מנותקי קשר, שאי-אפשר לדעת מתי יתרסקו?

http://www.ch10.co.il/news/295158/#.V3yWYrgrKUk

הצלה 10 אורח

איך נפלו שולל הציבור החילוני , הליטאי, ופורקי עול.- ידיעות מהיום

ישראלים, מה נפלתם על חסידות גור
    שבוע לאחר מותה הטראגי של אסתי וינשטיין, והרחוב הישראלי - חילוני כחרדי - מתקשה להניח לפרשה, שהיו בה כל המרכיבים של דרמה אנושית קורעת לב. התוצאה: התגוללות חסרת תקדים על חסידות מרכזית בישראל, המונה עשרות-אלפי בני אדם. עם יד על הלב, כמה מביניכם ערכו תחקיר מינימאלי על חסידות גור, לפני שהסיקו מסקנות מרחיקות לכת על הפרשה?החומרים שמהם עשויה פרשת אסתי וינשטיין, החרדית-לשעבר שהסעירה את המדינה בשבוע האחרון לאחר ששמה קץ לחייה, הם החומרים לעלילה ספרותית משובחת: אישה, חרדית, נאה ופוטוגנית, שבחרה להיעלם – ואף הצליחה, בשעה שהרחוב החרדי רגש-געש בשאלה: לאן נעלמה היוצאת בשאלה, זו שבנותיה מסרבות באכזריות לדבר עמה?
    לאחר שנמצאה ברכבה ללא רוח חיים, נכונו עוד הפתעות, כיאה לכל עלילת מתח משובחת: צוואתה המפורטת של המנוחה הופצה ברשתות החברתיות, בית המשפט קבע כי וינשטיין תיקבר כבקשתה, בניגוד לרצונה של משפחתה החרדית, וספר מכמיר לב על חייה כחסידת גור הפך לנקרא ביותר ברחוב החרדי, באמצעות הרשת המקוונת.והתוצאה? התגוללות חסרת תקדים על חסידות מרכזית בישראל – חסידות גור, המונה עשרות-אלפי בני אדם, מתוך כאב על גורלן של אותן נשים שחייהן נקטפו, זהותן מוסמסה, והן נמסרו בעל כורחן לגבר למטרות ילודה - כאשר התוצרים של אלו (ילדיהן), מסרבים להכיר באם האומללה.
    התחושות הללו נתפסות כמעט כלגיטימיות ברחוב החילוני. וכי אפשר אחרת אל מול תמונותיה קורעות הלב של בתה החילונית היחידה של אסתי, הנאבקת מול כל העולם כדי למלא את צוואתה? ובכן, אפשר. רק שהחילוני המצוי, הקלאסי, שאינו בקיא בנבכיה של החברה החרדית בישראל, מתכתב עם אייטמים חדשותיים בחוסר אינטליגנטיות מביך, שמותיר אותו שוב ושוב עם תודעה מעוותת של החברה החרדית.

פתחו במלחמת מצווה
    מי מכיר באמת את סיפור חייה של אסתי וינשטיין זכרה לברכה? מי שוחח עם בנותיה, נכדיה, בעלה לשעבר? האם אי מי מבין הקוראים הממהרים לשפוט, ערך מחקר סוציולוגי מקיף על חייה של האישה החרדית בכלל, ועל זו שבחסידות גור, למשל? ולא, אמנון לוי ותוכניתו המגוחכת על הנשים החרדיות אינם נחשבים כמחקר חברתי מוכר במוסדות אקדמיים.

ישראלים, מה נפלתם על חסידות גור
    שבוע לאחר מותה הטראגי של אסתי וינשטיין, והרחוב הישראלי - חילוני כחרדי - מתקשה להניח לפרשה, שהיו בה כל המרכיבים של דרמה אנושית קורעת לב. התוצאה: התגוללות חסרת תקדים על חסידות מרכזית בישראל, המונה עשרות-אלפי בני אדם. עם יד על הלב, כמה מביניכם ערכו תחקיר מינימאלי על חסידות גור, לפני שהסיקו מסקנות מרחיקות לכת על הפרשה?
    אליעזר היוןפורסם: 05.07.16 , 17:34

החומרים שמהם עשויה פרשת אסתי וינשטיין, החרדית-לשעבר שהסעירה את המדינה בשבוע האחרון לאחר ששמה קץ לחייה, הם החומרים לעלילה ספרותית משובחת: אישה, חרדית, נאה ופוטוגנית, שבחרה להיעלם – ואף הצליחה, בשעה שהרחוב החרדי רגש-געש בשאלה: לאן נעלמה היוצאת בשאלה, זו שבנותיה מסרבות באכזריות לדבר עמה?

<<הכל על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות. היכנסו >>

לאחר שנמצאה ברכבה ללא רוח חיים, נכונו עוד הפתעות, כיאה לכל עלילת מתח משובחת: צוואתה המפורטת של המנוחה הופצה ברשתות החברתיות, בית המשפט קבע כי וינשטיין תיקבר כבקשתה, בניגוד לרצונה של משפחתה החרדית, וספר מכמיר לב על חייה כחסידת גור הפך לנקרא ביותר ברחוב החרדי, באמצעות הרשת המקוונת.

עוד דעות בערוץ היהדות :
    בין אדמו"ר למנהיג כת: אסתי היא קורבן של השפה המכובסת/ פרופ' רוחמה וייס
    אלי ויזל ז"ל: האיש שנתן את הלב בשקט למדינת ישראל/ ד"ר יואל רפל
    אבא לא מוזמן: המסיבות העצובות של הציבור הדתי/ שלומית גולדין הלוי

והתוצאה? התגוללות חסרת תקדים על חסידות מרכזית בישראל – חסידות גור, המונה עשרות-אלפי בני אדם, מתוך כאב על גורלן של אותן נשים שחייהן נקטפו, זהותן מוסמסה, והן נמסרו בעל כורחן לגבר למטרות ילודה - כאשר התוצרים של אלו (ילדיהן), מסרבים להכיר באם האומללה.

למה לנטוש הכל? (צילום: מוטי קמחי)
    למה לנטוש הכל?(צילום: מוטי קמחי)

התחושות הללו נתפסות כמעט כלגיטימיות ברחוב החילוני. וכי אפשר אחרת אל מול תמונותיה קורעות הלב של בתה החילונית היחידה של אסתי, הנאבקת מול כל העולם כדי למלא את צוואתה? ובכן, אפשר. רק שהחילוני המצוי, הקלאסי, שאינו בקיא בנבכיה של החברה החרדית בישראל, מתכתב עם אייטמים חדשותיים בחוסר אינטליגנטיות מביך, שמותיר אותו שוב ושוב עם תודעה מעוותת של החברה החרדית.

פתחו במלחמת מצווה
    מי מכיר באמת את סיפור חייה של אסתי וינשטיין זכרה לברכה? מי שוחח עם בנותיה, נכדיה, בעלה לשעבר? האם אי מי מבין הקוראים הממהרים לשפוט, ערך מחקר סוציולוגי מקיף על חייה של האישה החרדית בכלל, ועל זו שבחסידות גור, למשל? ולא, אמנון לוי ותוכניתו המגוחכת על הנשים החרדיות אינם נחשבים כמחקר חברתי מוכר במוסדות אקדמיים.

אבא לא מוזמן: המסיבות העצובות של הציבור הדתי

משפחתה החרדית של וינשטיין: "שופכים את דמנו"
    by

"מאבקים פנים-משפחתיות קיימים בכל חברה", שח לי אמש מטפל חרדי רב ניסיון במגזר ה"יוצאים בשאלה", "רק שאצלנו, החרדים, הם הופכים למלחמות בחסות הדת. סכסוך 'רגיל' בין אב לבנו, או בין אם לבתה המתבגרת, מקבל משום מה כותרת דתית, שבתנועה מעגלית מובילה את ה'יוצא' להשליך מאחורי גוו את כל עולמו הישן, ולפתח במלחמת מצווה על דרכו החדשה".

אבל כמה מבין אלו שמיהרו להשתלח קשות בחברה החרדית "שגידלה מפלצות" כמו בני משפחתה של וינשטיין, לכאורה, יודעים כי ההוראה הבסיסית של העוסקים בתחום היא שלא להרחיק את ה"יוצא"? מי עבר על ספרו של הרב אורי זוהר, "אבות על בנים", שבו הוא מייצר אבחנה ודורש "קבלה" ללא תנאי של בן המשפחה שנטש, גם אם אינה נושאת בחובה "הסכמה"?

למה יוצאים בשאלה?
    להבדיל מעמיתיי הרבים, אינני מתיימר להכיר את סיפורה של אסתי וינשטיין, ואיני שופט אותה. מצד שני, יש לי היכרות מעמיקה ורבת שנים עם העולם החרדי - וזה שמחוצה לו. חלק ניכר מן החוזרים בשאלה לדורותיהם, כך נדמה, לא עזבו עולם את אורח חייהם הדתי מתוך אישוש מחקר תיאולוגי או הפרכה של אקסיומה דתית. החוזרים פנו עורף בעקבות משבר אישי, ושאלות שאינן כרוכות בעניין הדתי.

גם ביחס לחצר החסידית אני מוכן להמר כי חלק ניכר מאותן
    חסידות גור זועמות מעולם לא שבעו נחת מאורחות חיי החצר גם בעודן נערות. הניסיון להציג את חיי הנישואין והאישות שלהן כאיזשהו דחק פתאומי שגרם לה לעזוב - איננו נכון. אם אכן כך, היה קשה להניח כי אלפי נשות החסידות שכה סובלות, לדבריהן, לא היו מתקוממות, או למצער - מוחות נגד "עול הדיכוי".

ובכלל, היהדות מוכרחים להזכיר, איננה מתמצית בחסידות או "בחצר" שבה גדלנו. אף אחד מאתנו אינו מחויב להפנים את אורחות המנהיג או להיות גרופי של איזשהו אדמו"ר. אנו עשויים להיות גם חסידים של ישעיהו ליבוביץ', לצורך העניין, או של כל מי שמוצא חן, רוחנית, בעינינו. שאלות יש לכולנו – אך הרפרטואר היהודי עדיין רחב דיו, והחיפוש בו הוא לב-ליבה של היהדות האמיתית.

מדוע צריך לנטוש הכל? גם לוויה יפה עם שירים ופרחים לא שווה את זה.

דילצביעות אורח
    אליעזר היון החרדק חתיכת צבוע. כל החיים מלכלך על הציבור החרדי ופתאום הוא מגן על פשעי גור

46. מה הזלזלול הזה ביהודים יראי שמים?
    אם יש לכם השגות תציגו אותם בדרך ארץ

וינשטין אורח
    למה בן דודה של אסתי וינשטיין ע"ה הגיע להלוויה עם שבעה פרחים ביד?

חנוך שטיצברג, חסיד גור, בן דודה של אסתי וינשטיין ע"ה, הגיע להלווייתה כשבידו זר פרחים: "הרגשתי דחף לכבד את רצונה של המנוחה. אבא שלה אמר לי בבוקר של הלוויה, כל מה שאסתי ביקשה בצוואה אני מסכים" • "אני מצפה מהעיתונאים שיבקשו סליחה. לא רק מחסידות גור שעברה סדרת האשמות חסרות פרופורציות, אלא בעיקר מהמשפחהבין המלווים הרבים שצעדו אתמול אחרי מיטתה של אסתי ויינשטיין ע"ה, נראו לא מעט בני משפחה, המשתייכים לחסידות גור. בין החסידים בלט במיוחד חסיד בעל זקן לבן מרשים, שהחזיק בידו פרחים, בדיוק כמו שביקשה אסתי בצוואתה.

האיש, שתמונתו אוחז בפרחים הפכה לויראלית ברשתות החברתיות, הוא חנוך שטיצברג, בן דודה של אסתי ע"ה.

חרדים 10 שוחח עם האיש, שהופעה בלוויה עם פרחים אינה חלק ממנהגיו הקבועים, מן הסתם.

• חנוך, מדוע הפרחים?

"אם יש דברים שהשני מבקש, גם אם אינם בדיוק תואמים את השקפת עולמי – מדוע שלא אכבד? מדוע שלא אשביע את רצונה של המנוחה? הרגשתי דחף לכבד את רצונה".

שטיצברג הוא בן אחותו של מנחם אירנשטיין, אביה של אסתי, וקרוב אליו מאוד.

הוא מספר כי גם האב תמך בצעד: "אבא שלה אמר לי בבוקר של הלוויה, כל מה שאסתי ביקשה בצוואה אני מסכים".

הוא מוסיף כי הוא מקפיד על הלכות השולחן ערוך, אך "איפה כתוב שאסור לשיר בלוויה, איפה כתוב שאין להביא פרחים?"

חנוך הגיע לוויה עם שבעה פרחים, אותם ביקש לחלק לאנשים חרדים נוספים, אך לאלו לא היה את האומץ. "אני שם 'פס', אני ממושמע רק לשולחן ערוך, לא ראיתי בזה אומץ מיוחד", הוא אומר.

משפחתה המקורית של ויינשטיין, מספר הרב שטיצברג, החלה בסב המשפחה על שמו הוא קרוי – הרב חנוך אירנשטיין.

הוא הגיע לארץ בשנות ה-30 והקים 'שבט' המונה כיום 500 אנשים. אביה של אסתי, הרב מנחם, התייתם בגיל צעיר, וגדל אצל אחותו, אמו של הרב חנוך: "הכרתי היטב את כל בנותיו, הוא היה קשור מאוד לאסתי, גם אחרי שיצאה, הוא מעולם לא ניתק את הקשר", הוא מספר.

• טענו שהיא שמה קץ לחייה בגלל הניתוק מבנותיה?

"כל הפסטיבל הזה, והליך השיימינג שעשו למשפחה, כואב לי. אני אפילו כבר לא כועס על כל העיתונאים, רק כאוב. בעיתונות דווח, למשל, כי בית המשפט פסק כי גופתה של אסתי לא תועבר למשפחה החרדית. מי ביקש את זה בכלל? מי מאתנו ניגש לבית המשפט? מי חשב בכלל באותם רגעים על הלוויה?"

חנוך ממשיך כאוב: "כל העיתונאים הללו יכלו רק להרים טלפון קטן לאביה של המנוחה או לאחת הבנות ולשמוע את האמת".

ביחס לקשר בין האם לבנות הוא מבקש להזכיר את הספדה של בתה החרדית של ויינשטיין: "צריך לזכור, הבנות רצו אחריה, משכו בחצאיתה והתחננו שלא תלך. ניתן להבין את הכעס של ילדות בנות 7 ו-9. אל תדונו אותן. אני גם לא שופט את האם. יש כלל יהודי מוצק: אל תדון את חברך עד שתגיע למקומו".

• מה אתה מצפה מהעיתונאים?

"אני לא יודע אם יש לי מה לצפות, אבל הייתי שמח אילו יכולתי לומר להם שיבקשו סליחה. לא רק מחסידות גור שעברה סדרה של האשמות חסרות פרופורציות, אלא בעיקר מהמשפחה, מבנות המשפחה הצעירות שעברו מסע של ביוש לא הוגן".

"

האמת המוחלטת אורח
    "מלבישים על גור סטריאוטיפים והכללות"
    בצל הסערה סביב מותה הטראגי של אסתי וינשטיין לשעבר מחסידות גור, עולים תהיות רבות בתקשורת באשר להתנהלותם של חסידות גור.
    Posted by: מאיר שטיין כתב קוקר in חרדים 7 ביולי 2016 0

בצל הסערה סביב מותה הטראגי של אסתי וינשטיין לשעבר מחסידות גור, עולים תהיות רבות בתקשורת באשר להתנהלותם של חסידות גור.
    נאוה וסרמן מומחית לחסידות גור מחברת הספר "מימיי לא קראתי לאשתי — מחקר על זוגיות בחסידות גור", התראיינה לאתר 'הארץ' בעקבות הפרשה.
    המומחית הסבירה את העובדה המוחשית בין חסידות גור לציבור הליטאי ואף הבדל גדול משאר החסידויות, "אחד הדברים שמשותפים לכל התפיסות היהודיות היא שהייעוד של האדם הוא להפוך ליותר ויותר רוחני, להתעלות. אלא מה, שאדם גם בנוי מגוף ומחומר ומיצרים. מה עושים במפגש הזה בין השניים? התשובה של העולם הליטאי ושל חלק גדול מהציונות הדתית הוא שאפשר לתת מקום לרוחניות על ידי זה שנותנים לחומר וליצרים את מה שהם צריכים ואז הם מקבלים את שלהם ולא ממשיכים לצעוק. הגישה השנייה, שנעוצה במחשבה החסידית, היא שעולם החומר יכול להפוך לסולם לעולם הרוח".
    "הגישה השלישית של חסידות גור גורסת שהרוח והחומר הם שני עולמות תוכן שמתנגשים אחד בשני והם לא יכולים לחיות ביחד. ולכן כדי לקדם את הצד הרוחני, יש למזער את החומר למינימום האפשרי. הרבי מקוצק אמר שאהבת הקב"ה ודיני אישות לא יכולים ללכת יחד, חסידות גור אימצה את התפיסה הזאת, שצריך למזער את העולם הגופני, כדי לאפשר לרוח להתקיים. זה הרציונל שמסתתר מאחורי כל השיטה הגוראית, הרצון למגר את החומר".
    גור
    "תפיסת העולם של חסידי גור מנוגדת לזה. אתה לא משחרר, אתה לא יורד מהמשמרת. אתה שם כל הזמן, כי זה הייעוד שלך וזו הדרך הנכונה לחיות את העולם. הם לא בהכרח מרגישים מסכנות או קורבנות". אומרת המומחית.
    בהתייחסות לפרשת וינשטיין המארה המומחית: "המידע שמגיע לציבור על חסידות גור הוא מהעוזבים אותה. כבודם במקומם מונח, אבל צריך לזכור שהגרעין הקשה של החסידות לא מיוצג ואנשים לא יודעים בדרך כלל מה באמת קורה שם ורק מלבישים עליהם סטריאוטיפים והכללות".
    המומחית נשאלה: "היית מוכנה לחיות ככה? שבתך תינשא כך?
    "אני מאוד לא אוהבת את השאלה הזאת. אני לא מזדהה עם זה, זו לא הדרך שלי, אבל אני מוכנה לגייס את כל הכלים האמפתיים שיש לי כדי לנסות להבין את החברה הזאת. אני מוכנה להבין מאיפה זה בא ומוכנה לתת לזה מקום בעולם הפנימי שלי".
    מוקדם יותר התייחס השר ליצמן לסערה סביב התקנות בגור ומותה של וינשטיין בראיון לאתר 'מאקו': "אין לאף אחד מושג איך מתנהגים חסידי גור וכל ההכפשות באות מבורות ושנאה. ובכלל, זכותה של כל קהילה לנהוג כרצונה. שלום בית וכבוד הדדי טוב אצלנו יותר מאשר אצל כל החילוניים יחד. אחוז הגירושים אצלנו נמוך מאוד. אז זה לא עניין שלכם איך אנחנו מתנהגים. לא נקבל הטפת מוסר מחברה מתירנית שאיבדה כל ערך בנושאים שהיא עכשיו מטיפה עליהם לאחרים".

ליצמן מגיב אורח
    "אין לאף אחד מושג איך מתנהגים חסידי גור. יש אצלנו יותר שלום בית וכבוד הדדי מאשר אצל כל החילונים יחד. לא נקבל הטפת מוסר מחברה מתירנית"
    לימודי ליבה? מיותר. הדרת נשים? אפשר לחשוב. בג"צ? דופקים את "אין לאף אחד מושג איך מתנהגים חסידי גור. יש אצלנו יותר שלום בית וכבוד הדדי מאשר אצל כל החילונים יחד. לא נקבל הטפת מוסר מחברה מתירנית"
    שר הבריאות יעקב ליצמן מאיים לפוצץ את הראיון. רגע לפני כן שאלתי אותו על התאבדותה של חסידת גור לשעבר, אסתי ויינשטיין, וליצמן, חסיד גור, מתעקש שזה "אירוע פרטי ומשפחתי מצער. אני לא רוצה לדבר על זה. נקודה".

אתה לא יכול לא לדבר על זה כשנראה שהייתה התארגנות שלמה כדי למזער נזקים ושזו היתה הוראה מגבוה. בתה החרדית של אסתי דיברה בהלוויה, דבר שלא קורה גם במשפחות חרדיות מתונות יותר.
    "זה סכסוך אישי שאין לו שום קשר ל-13 אלף בתי אב. זה לא קשור לחסידות בכלל. אתם שופטים חסידות שלמה בגלל מקרה אחד? ככה עושים? זה להכפיש ולעשות עוול נוראי לחסידות שלמה. אז לא, אני לא אדבר על זה".

עם מותה של ויינשטיין החלו לצאת סיפורים קשים על הנעשה בחסידות גור. חסידים לשעבר סיפרו שהוריהם ניתקו איתם קשר כשיצאו בשאלה. התוודענו לראשונה לתקנות (תקונעס) הצניעות המחמירות בין בעל לאשתו בחסידות – שלבעל אסור לקרוא לאשתו בשמה. נשים סיפרו שקראו להן "פסססט".
    "אין לאף אחד מושג איך מתנהגים חסידי גור וכל ההכפשות באות מבורות ושנאה. ובכלל, זכותה של כל קהילה לנהוג כרצונה. שלום בית וכבוד הדדי טוב אצלנו יותר מאשר אצל כל החילוניים יחד. אחוז הגירושים אצלנו נמוך מאוד. אז זה לא עניין שלכם איך אנחנו מתנהגים. לא נקבל הטפת מוסר מחברה מתירנית שאיבדה כל ערך בנושאים שהיא עכשיו מטיפה עליהם לאחרים".

הצלה 10 אורח
    תגובת ליצמן היום באתר חרדים

יעקב ליצמן על אסתי ויינשטיין: "לא העניין שלכם איך אנו מתנהגים בגור"

התייחסות ראשונה של שר הבריאות מחסידות גור לפרשת אסתי ויינשטיין ע"ה: "זה סכסוך אישי שאין לו שום קשר ל-13 אלף בתי אב. זה לא קשור לחסידות בכלל. לא נקבל הטפת מוסר מחברה מתירנית שאיבדה כל ערך בנושאים שהיא עכשיו מטיפה עליהם" • על הצ'ילבה יאיר לפיד: "לא אומר לו שלום, שיתקן איפה שהזיק וחטא, ואז אראה בזה חזרה בתשובה"
    התייחסות רשמית ראשונה של חסידות גור לפרשת אסתי ויינשטיין: שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן, העניק ראיון לעיתונאית תחיה ברק ממגזין אתר 'מאקו', במהלכו טען כי חסידות גור עוברת מסע של הכפשה.

"זה סכסוך אישי שאין לו שום קשר ל-13 אלף בתי אב. זה לא קשור לחסידות בכלל. אתם שופטים חסידות שלמה בגלל מקרה אחד? ככה עושים? זה להכפיש ולעשות עוול נוראי לחסידות שלמה. אז לא, אני לא אדבר על זה".

ליצמן נשאל על התקנות הנהוגות בחסידות והשיב בתקיפות: "אין לאף אחד מושג איך מתנהגים חסידי גור וכל ההכפשות באות מבורות ושנאה. ובכלל, זכותה של כל קהילה לנהוג כרצונה. שלום בית וכבוד הדדי טוב אצלנו יותר מאשר אצל כל החילוניים יחד.

"אחוז הגירושים אצלנו נמוך מאוד. אז זה לא עניין שלכם איך אנחנו מתנהגים. לא נקבל הטפת מוסר מחברה מתירנית שאיבדה כל ערך בנושאים שהיא עכשיו מטיפה עליהם לאחרים".

דוברו של השר נשאל מאוחר יותר האם ליצמן קורא לרעייתו בשמה – וזה מיאן להשיב, בטענה כי מדובר ב"חייו המשפחתיים והאישיים".

+ תגובה לאשכול
  • חלון צ'אט
    משתמשים פעילים: 0

• שים לב: N/A
    Loading...

הרשאות פרסום

• באפשרותך לפרסם אשכולות חדשים
  • באפשרותך לפרסם תגובות
  • אין באפשרותך לצרף קבצים
  • אין באפשרותך לערוך את הודעותיך
  •