בס"ד
סיפר לי רבי אליהו ברנד בשנת ה'תשעט, שלפני כ-25 שנים בימי ילדותו הוריו אירחו את משפחת צין, שאבי המשפחה הוא גיסו של דון סגל.

במהלך הסעודה אחד מילדיו בלע עצם של דג והחל משתנק. אביו קם מיד והוציא מארון הספרים את הגמרא (שבת סז.), שם מהעצם שהוא בלע על ראשו וקרא מהכתוב: "חד חד נחית בלע בלע נחית חד חד", ואז באורח פלא העצם יצאה מהגרון של בנו מעצמה והוא ניצל מחנק, ללא כל צורך להפוך את הילד, לדפוק לו על הגב או להזעיק את כוחות ההצלה שיצילו אותו, והכל בחסדי שמים מכח התורה שבורא עולם הוריד למשה רבינו בהר סיני ועברה מרב לתלמיד, מאב לבנו, ללמדנו שהתורה כוללת בתוכה פתרון לכל בעיה.

המסקנה המתבקשת היא שאדם שמלא וגדוש בתורה יש לו הכל ולא חסר לו כלום, וגם הצלה שלא כדרך הטבע במצבים לא נעימים כאלה, כדברי בן בג בג במשנה: "הֲפָךְ בָּהּ וַהֲפָךְ בָּהּ, דְּכֹלָּא בָהּ. ובָהּ תֶּחֱזֵי, וְסִיב וּבְלֵה בַהּ, וּמִנַּהּ לָא תְזוּעַ, שֶׁאֵין לְךָ מִדָּה טוֹבָה הֵימֶנָּה" (אבות ה, כב), וכדברי אור החיים הקדוש: "התורה כוללת כל הטובות שבעולם", וזה כולל כמובן גם את כל הרפואות וכל הישועות לכל צרה וצוקה ולכל נגע ומחלה.

ומעצם העובדה שהיא היחידה שיכולה להביא את האדם לעוה"ב נמצאנו למדים שאין לאדם ברכה, רפואה וישועה גדולה מזו, ובשונה משאר המצוות ששומרות על האדם רק בזמן קיומן, התורה שומרת, מגינה ומצילה את האדם מכל הסכנות האפשריות אף בזמן שאינו עוסק בה, מאחר והיא משתוקקת כ"כ שהוא יחזור אליה במהרה וימשיך ללמוד ולהגות בה.

והרי התורה נחשבת לאשה עבור לומדיה ונקראת "אַיֶּלֶת אֲהָבִים וְיַעֲלַת חֵן" (משלי ה, יט), שמעלה חן על לומדיה (עירובין נד ע"ב), וכמו אשה נאמנה היא שומרת אמונים ודואגת לכל לומדיה יותר מכל דבר אחר בעוה"ז, שהרי לאחר שנגלה ד' יתברך לעם ישראל במעמד הר סיני הם מתו, כדכתיב: "לֹא יִרְאַנִי הָאָדָם וָחָי" (שמות לג, כ), ו-ד' הציל אותם לאחר מכן מטל התורה.

יש יהודי שבמצב כזה של חנק היה נכנס ללחץ והיסטריה, שואל שוב ושוב "למה זה קרה לי"? מחפש פתרונות רפואיים ומזעיק את כל כוחות ההצלה האפשריים, ויש יהודי שמספיק לו לומר כמה מילים מהתורה הקדושה כדי לפתור את הבעיה בצורה רגועה ומוחלטת, מאחר והוא בוטח בבורא עולם שיחלץ אותו מכל משבר ויפתור לו כל בעיה, שהרי "בעיה" ר"ת בורא עולם יפתור הכל. ומדובר בשתי מציאויות חיים שונות בתכלית, אחת של אדם שבמצב כזה ישאל אותך בלחץ איפה בית הרפואה הקרוב ביותר לכאן? ואחת של אדם שישאל ברוגע איפה הגמרא בשבת?